Şantajcı Android Virüsü Ocak Söndürüyor!

Şantajcı Android Virüsü Ocak Söndürüyor!

Yeni keşfedilen ve kullanıcıların mobil cihazları üzerinde tamamen kontrol sağlayan bir Android virüsü yuvalara ateş salıyor. Symantec tarafından deşifre edilen ve Android.Lockdroid.E adı verilen bu virüs kullanıcıların Android cihazlarını sahte mesajlar ve onay talepleri aracılığıyla tamamen kontrol altına alabiliyor. Virüs mobil cihazınıza sızdıktan sonra rootlama sürecini başlatıyor. Bu süreçte istenen kullanıcı izinlerini alabilmek için ise rootlama işlemi sırasında istenen yönetici izinlerinin üzerine farklı bir mesaj arayüzü bindiriliyor ve root izinleri bir nevi kamufle ediliyor. Kullanıcılar bu yolla kandırıldıktan sonra virüs rootlamayı gerçekleştiriyor ve Android cihazınızdaki bütün verileri şifreliyor. Bunun yanında rehberinizdeki kişillerin bağlantıları da kopyalanıyor. 

Android.Lockdroid.E şifrelediği verileri açabilmeniz ve geri alabilmeniz için sizden fidye istiyor. Fakat çileniz bununla da sınırlı kalmıyor, eğer bu fidyeyi ödemezseniz virüs sizi internet gezinti geçmişinizi rehberinizdeki kişilere göndermek ile tehdid ediyor. Bu şantaj girişiminin başarılı olabilme ihtimali yüksek; çünkü virüs 3. parti kaynaklardan indirilen "Porn O Mania" adlı yetişkinlere özel içerikler sunduğunu vaad eden bir sahte uygulama aracılığıyla bulaşıyor.

Android.Lockdroid.E'nin etkili olabildiği cihazlar Android 5.0'dan önceki işletim sistemlerini kullanan Android cihazlarla sınırlı. Ayrıca bu virüsü bulaştıran uygulama Google Play ve sitemiz üzerinde yer almıyor.

YORUMLAR