Şaşıracaksınız Ama Akıllı Telefon Pazarı Durma Noktasına Geldi

Şaşıracaksınız Ama Akıllı Telefon Pazarı Durma Noktasına Geldi

Her gün en az 10 yeni cihazın tanıtıldığı akıllı telefon pazarının 2015 yılının sonundan itibaren bir duraksama dönemine girdiği bildirildi.

Son yapılan pazar analizlerine göre 2014 yılının son çeyreği ile 2015 yılı aynı periyod arasında yaklaşık yüzde 2 oranında bir düşüş yaşamış. Tabi genel toplam pazar payı 115.2 milyar dolar olunca bu yüzde 2 oldukça yüklü bir yeküne denk geliyor. Bahsettiğimiz bu dönem içinde tüm dünyada 368 milyon ünite cihaz satılmış.

Yapılan araştırmaya göre, 2007 yılından beri son derece hızlı bir ivme ile zirveye ulaşan akıllı telefon satışları 2015 yılının son çeyreğinden bu yana duraklama girmiş görünüyor. Mobil pazarının nefesinin kesilmesinin en önemli sebeplerinden biri arzın fazla olması ve fiyatların eskiye oranla daha artması olarak gösterilebilir. Özellikle MWC 2016 kongresinde algılanan pazar durgunluğu ve arz talep dengesindeki dengesizlik 2016 yılının amiral gemileri için sıkıntılı bir durum yaratabilir. 2015 yılında rekorlar kıran akıllı telefon pazarının bu kadar hızlı bir durma evresine geçmiş olması bir yandan üreticileri de endişelendiriyor.

iPhone Daha Muhteşem ve Ucuz Olmazsa Pazarı Elinden Kaçırır mı?

Akıllı Telefon Markalarının Pazar Payı Açıklandı, Rekabet Ortaya Çıktı

YORUMLAR