Satürn Halkalarını Arasına Dalan Cassini'den Muhteşem Video Şov

Satürn Halkalarını Arasına Dalan Cassini'den Muhteşem Video Şov

NASA tarafından Saturn'ün çevresinde dönerek gezegen hakkında bilgi toplaması için fırlatılan Cassini uydusu, nisan ayından bu yana tehlikeli dalışlar yaparak, Saturn ve halkası arasına girip çıkıyor. NASA, uydudan gelen bu "halka arası" geçiş görüntülerini içeren bir video hazırladı.

NASA'nın Jet Propulsion Laboratory merkezinde geliştirilen ve uzaya gönderilen uydu, uzun süredir Saturn çevresinde görev yapıyor ve bizlere görüntüler gönderiyordu. Fakat bu görüntüleri halkanın da çevresinden dolandığı bir yörüngeden gönderen uydu, bu sebeple gezegene dair bazı bilgilerin atlanmasına sebep olabiliyordu. Uzun görev süresinin artık sonlarına yaklaşan uydu için riskli bir karar alan NASA, Cassini'yi gezegen ve halkanın arasına gönderme kararı almıştı. 

Yapılan bir deneme dalışı ile Saturn ve halkası arasında toz ya da benzeri başka materyallerin olmadığını gören kurum, bundan sonra 23 farklı dalış daha gerçekleştireceğini söylemişti. İlk dalışlardan sonra toplanan verileri inceleyen bilim insanları, Saturn'un daha önce görmedikleri görüntülerine, bu sayede ulaştıklarını da söylediler. Bizim için çapsız birkaç karaltıdan oluşan bu görüntüleri daha iyi şekilde açıklayan Jet Propulsion Laboratory, ortaya anlaşılır bir video koymayı da başardı. 

Hazırlanan videonun "ilk büyük dalış" olarak isimlendirilen, halkaların arasında ilk kez girildiği sırada alınan görüntülerden oluştuğunu söyleyen JPL, Cassini'nin 22 benzer dalışın ardından bir görev daha yapcak. Nükleer destekli uydu, son dalışıyla birlikte gezegenin atmosferine girecek ve muhtemelen Saturn'un bulutları arasında eriyip gidecek. NASA'ya 3.6 milyar dolara mal olan bu görevin ardından toplanan veriler insanlık ile paylaşılacak. 

Cassini Uydusu Satürn'ün Halkalarının Arasına Daldı

NASA, Satürn'e Gönderdiği Cassini Uydusunu Gezegene Törenle Gömecek

YORUMLAR