Satürn'ün Uydusu Enceladus'da Yaşam Belirtileri

Satürn'ün Uydusu Enceladus'da Yaşam Belirtileri

Satürn’ün uydularından olan Enceladus’da sıcak su kaynakları bulundu. Uydunun yeraltı okyanuslarında sıcak su kaynaklarının ve aktif volkanların bulunması çeşitli teorileri de beraberinde getirdi.

Colorado Üniversitesi'ndeki Uluslararası Araştırma Ekibi, Satürn gezegeninin uydularından Enceladus’ta bulunan yer altı okyanuslarının derinliklerinde sıcak kaynaklar olduğunu iddia etti.

Enceladus’daki volkanlardan saçılan buz parçacıkları Satürn’ün çevresindeki halkaları oluşturuyor. Bu halkaları inceleyen Cassini Uzay Aracı, söz konusu parçacıkların silisyum dioksit (SiO2) içerdiğini tespit etmişti. Dünyada cam üretiminin ana ham maddesi olan silisyum dioksit gezegenimizde var olan kumun büyük bir bölümünü oluşturuyor. 

Satürn’ün uydusu Enceladus 500 km büyüklüğünde ve çok kalın bir buz tabakası ile kaplı. Satürn çevresinde araştırmalar yapan Cassini Uzay Aracı, yaklaşık 10 yıl önce uydunun güney kutup denizinde faal olan buz volkanlarını da tespit etmişti. Kütle çekimi ölçümleri doğrultusunda yapılan araştırmalar, Enceladus’un 30 ila 40 kilometre kalınlığında bir buz tabakası ile kaplı olduğunu ortaya koydu. Ancak güney kutbu denizinin altında sıcak kaynakların da olduğu tahmin ediliyor. Güney kutbu denizinin altında, 10 kilometrelik bir derinlikte bulunan bu kaynaklarda yaşam olabileceği iddiası güçleniyor.

Sıcak kaynakların olduğu iddiası buz volkanlarının aktif olmasından kaynaklanıyor. Böylelikle sıcak ve buz bir araya geldiği için bu volkanların faaliyet gösterdiği teorisi kesinlik kazanıyor. Satürn’ün çevresindeki halkalarda yapılan araştırmalar teorinin bu yönde gelişmesine sebebiyet veriyor. İngiltere’de yayınlanan 'Nature' dergisinde çıkan bir makaleyle kamuoyuna duyurulan araştırma, dolaylı yoldan dünya dışında ilk defa bir başka gök cisminde hidrotermal faaliyetler olduğunu iddia ediyor.

Uzay Yarışının Unutulmazları

Virgin Galactic Uzay Limanı Açıldı

Uzay Yolculuklarının Geleceği Bu Projede Yatıyor

Evren ve Uzay Hakkında Doğru Sandığımız 8 Büyük Yanlış

YORUMLAR