Savaş Uçakları Artık Yıkıcı Lazer Silahları Taşıyacaklar

Savaş Uçakları Artık Yıkıcı Lazer Silahları Taşıyacaklar

ABD Savunma Bakanlığı ve bazı özel şirketlerin girişimleriyle savaş jetleri artık hafif ve ağır lazer silahlar taşıyacak.

ABD Savunma Bakanlığı (DoD) ve Amerikan Hava Kuvvetleri USAF (United States Air Force) savunma ve saldırı jetlerine lazer topları yerleştirecek. DARPA (Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı) bu teknolojinin 2018 yılından itibaren tüm savaş uçaklarında gerek savunma, gerekse saldırı amaçlı donanımlar olarak bulunacağını açıkladı.

Yaklaşık 150kW ve üzeri güçlü lazer silahlar hem savaş uçaklarında, hem de insansız hava araçlarında kullanılacak. DARPA’ya göre bu durum hava saldırılarının nokta atışlı yüksek hedef vurma kabiliyetini geliştirecek. Böylelikle sadece askeri hedefler net olarak vurulacağından parça tesiri dolayısıyla sivil kayıpların olmasının da önüne geçilecek. DARPA 2030 yılında ise karadan havaya ve karadan karaya lazer saldırıları yapabilecek sistemler üzerinde de çalışılacağını ve savaşa katılacağını söyledi.

Böylelikle savaşların kaderi değişecek mi bilinmez ancak bu kadar Ar-Ge ve istihdam keşke başka şeylere yapılsaydı diye düşünmeden yapamıyor insan.

Amerikan Ordusu, İlk Lazer Silahının Videosunu Yayınladı

Uzayda Bir Silah Ateşlerseniz Ne Olur? Sonuçlar Hesaplandı.

YORUMLAR