Savaş Uçakları için ‘Giyilebilir Kokpit’ Teknolojisi Geliyor

Savaş Uçakları için ‘Giyilebilir Kokpit’ Teknolojisi Geliyor

BAE Systems, geleneksel kontrolleri sanal gerçeklik sistemi ile değiştirerek, yarının jet avcı uçağını daha işlevsel bir hale getirmeyi planlıyor.

Havacılık ve savunma sanayisinde faaliyet gösteren en önemli firmalardan birisi olan BAE Systems, üzerindeki çalıştığı “Giyilebilir kokpit” sistemi ile pilotların uçakları yapay zeka ve göz izleme teknolojisi sayesinde çok daha kolay bir şekilde kontrol etmelerini sağlayacak.

Giyilebilir kokpit sistemi ile karmaşık kadranlar, dokunmatik ekranlar ve fiziksel tuşlar tarihe karışacak. Altıncı nesil avcı uçaklarının mümkün olduğunca sade ve verimli olmasını hedefleyen İngiliz şirket, bunun yerine sanal gerçeklik sistemini temel alacak.

BAE

Pilot kaskı taktığı anda uçağın tüm kontrolüne hakim olacak. Uçağa dair tüm bilgilere ve kontrollere dijital olarak erişebilecek olan pilot, karşısına çıkan ekranı tıpkı bir akıllı telefon ekranı gibi kolayca yapılandırabilecek.

BAE Lider Teknoloji Uzmanı Jean Page, giyilebilir kokpit sisteminin geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olduğunu söyleyerek, “Burada kokpitin fiziksel elemanlarının çoğunu kaldırıyor ve sanal bir ekranla değiştiriyorsunuz. Ayrıca pilotun kaskı vasıtasıyla yansıtılan ekran, yükseltilebilir ve yeniden yapılandırılabilir”  dedi.

Pilot için hangi kontrollerin kritik öneme sahip olduğunu düşündüklerini ve daha sonra onları yönetmenin daha kolay bir yolu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Page, “Söz konusu teknoloji, daha az malzeme, daha az ağırlık ve daha az maliyet demek. Buna ek olarak, sanal bir kokpit yazılımı pilotun çok daha iyi odaklanmasını da sağlayacak”  şeklinde konuştu.

Giyilebilir kokpit teknolojisi üzerindeki çalışmaların sürdüğünü belirten Page, sistemin ne zaman kullanılabileceği ile ilgili henüz bir tarih vermedi.