Savunma Sanayinde Fark Yaratacak 12 Proje Başlıyor!

Savunma Sanayinde Fark Yaratacak 12 Proje Başlıyor!

Savunma sanayisinde ihtiyaç duyulan ürün ve teknolojilerin geliştirilmesine yönelik 12 Ar-Ge projesinin başlatılmasına karar verildi. Sektörün yeni kabiliyetler kazanmasına yönelik olan projeler, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından kararlaştırıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın seri üretimden ziyade ürün geliştirme odaklı Ar-Ge panelleri geçen ay başlamıştı. Bu ay ikincisi düzenlenen panelde Müsteşarlık yetkililerinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri de yer aldı. Öncelikli konular olarak “ileri malzemeler”, “algılayıcılar” ve “bilgi teknolojileri” alanlarının işlendiği panelde savunma sanayisinde fark yaratacak 12 projenin başlatılmasına karar verildi.

Başlatılmasına karar verilen 12 projeyle kızılötesi sensör teknolojileri, RF güç yükselteçleri, mikrobalometre ve süper örgü teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanılacak. Kızılötesi sensör teknolojilerinin geliştirilmesi kapsamında görüşün kısıtlı olduğu ortamlarda askeri araçların kızılötesi kamera sistemleriyle donatılması hedefleniyor.

Kızılötesi görüntüleme amaçlı kullanılan termal silah dürbünleri, termal el kameraları ve nişangahlar gibi askeri sistemlerde de maliyeti ve güç tüketimini düşürmesi yönüyle mikrobalometre teknolojisinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Panelde ileri malzemeler, algılayıcılar, bilgi teknolojileri, tahrip ve KBRN alanlarında da bir dizi proje için düğmeye basıldı.

TSK Instagram Hesabı 7 Ayda 68 Bin Takipçiyi Geçti

Yerli Elektronik Yelek Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak

YORUMLAR