Savunma Sanayisinin Merkezinde Mühendis Sayısı Artıyor

Bugüne kadar iki bine yakın savunma sanayisi projesinin geliştirildiği Teknopark İstanbul, bünyesine çalışan mühendis sayısını yükseltme kararı aldı.

teknopark istanbul mühendis sayısı

Bugüne kadar iki bine yakın savunma sanayisi projesinin geliştirildiği Teknopark İstanbul, bünyesine çalışan mühendis sayısını yükseltme kararı aldı. Verilecek çeşitli desteklerle Teknopark İstanbul içerisinde yer alan şirketlerin istihdamı desteklemelerinin sağlanmasının amaçlandığı dile getirildi.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, bugüne kadar 1763 yerli ve milli Ar-Ge projesini gerçekleştirdiklerini belirterek, "Teknoparkımızda yüksek teknoloji üreten şirketlerde ve girişimci gruplarında çalışan 5 bin 392 nitelikli Ar-Ge çalışanı bulunuyor. 2021 yılı başlarında inşaatının tamamlanarak faaliyeti alınmasıyla birlikte yerleşkemizde istihdam ettiğimiz Ar-Ge mühendisi sayısı 9 bini geçecek." dedi.

Çeşitli illerde kurulan teknopark projelerinin üniversite-sanayi-kamu arasındaki işbirliği artırma amaçlarında olduklarını hatırlatan Topçu, bu merkezlerin ana amaçlarının ar-ge olduğunu belirtti. Topçu, "İnanıyorum ki İstanbul surlarını yıkan Şahi Topu bugün olsa teknoparkımızdan çıkardı. Aynı şekilde İstikbal göklerdedir hedefini gerçekleştirecek firmalar da bizim kampüsümüzde yer alıyor." dedi.

Teknopark İstanbul'un Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ortaklığında kurulduğunu hatırlatan Topçu, teknoparkta, savunma sanayisi başta olmak üzere 6 odak sektörde yüksek katma değerli teknoloji geliştiren şirketlere ev sahipliği yaptıklarını anlattı.

Blok içerisinde kuluçka şirketlerinin kullanımına sunulmak üzere laboratuvarlar ve prototip atölyeler tasarlandığını aktaran Topçu, "2021 yılının başlarında inşaatının tamamlanarak faaliyeti alınmasıyla birlikte yerleşkemizde istihdam ettiğimiz Ar-Ge mühendisi sayısı 9 bini geçecek. Bununla birlikte Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi, Maltepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi, BASF İnovasyon Merkezi'nin de 2020 yılında açılacak olması hasebiyle Teknopark İstanbul için 2020, çok hızlı bir büyümenin yaşanacağı bir yıl olacak. 2020'de kendi binalarımız ve arazi tahsisleriyle birlikte yaklaşık 100 yeni firmaya ev sahipliği yapmayı böylece firma sayımızı 400’ün üzerine çıkarmayı planlanıyoruz." diye konuştu.

Bilal Topçu'nun Teknopark İstanbul içerisinde çalışmalarını sürdüren şirketlere dair verdiği bilgilerin tamamını ise Hürriyet ile yaptığı röportaj aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR