Seagate 10 TB Sabit Disklerini Bu Sene Satışa Sunarak Rekor Kıracak

Seagate 10 TB Sabit Disklerini Bu Sene Satışa Sunarak Rekor Kıracak

Dünyanın en büyük harddisk üreticilerinden Seagate bu sene yenileyeceği sabit disk ürün yelpazesinde 10 TB boyutundaki sabit disklere yer vereceğini müjdeledi. Aslında 10 TB boyutundaki diskler çok yeni değil. Daha önceden 10 TB sabit diskler geliştirilmişti; fakat sadece sunuculara ve iş istasyonlarına yönelik olarak sınırlı sayılarda üretilmişlerdi. Seagate bu sabit diskleri önümüzdeki dönemde daha erişilebilir hale getirecek. Ayrıca kısa bir süre önce solid state drive yani SSD disklerde de 10 TB limitini aşan çipler üretilmişti. Fakat bu SSD'ler de maliyet bariyerine takılmaktalar.

Seagate'in 10 TB boyutundaki sabit disklerinin depolama alanında herhangi bir yenilik getirmediği görülebiliyor. Bu durumda bu disklerin hangi anlamda rekor kırdığı konusunda kafanızda bir soru işareti oluşabilir. Bu sorunun cevabı gigabyte başına maliyet. Günümüzde SSD diskler el yakan fiyatları nedeniyle halen bir lüks konumundalar. Bu nedenle arşivleme ve depolama alanı seçimlerinde halen klasik sabit diskler tercih ediliyor. 10 TB civarındaki bir SSD'nin fiyatı aynı kapasitedeki bir sabit diskin fiyatını katlar düzeyde olacaktır. Durumu rakamlarla ifade etmek gerekirse; sabit disklerin 1 gigabyte'ı 3 cent civarında maliyete sahipken SSD'lerin 1 gigabyte'ı 58 cente mal oluyor. Kapasite arttıkça 2 depolama birimi arasındaki fiyat uçurumu da artıyor.

SSD disklerin üretim teknolojileri halen geliştirilmekte ve gün geçtikçe bu hızlı ve düşük güç tüketen diskler daha da ucuza mal edilmekte. Fakat halen klasik sabit diskleri maliyet anlamında yakalayabilmiş değiller. Bu da Seagate'in 10 TB boyutundaki sabit diskini halen geçerli bir depolama çözümü haline getiriyor.

YORUMLAR