Seçim Öncesi “Bedelli Askerlik” ve “Erken Emeklilik” Beklentisi

Erken Seçim Beklentileri

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 tarihinde genel seçimlerin yapılacağını duyurdu. Erken seçime gidileceğinin duyurulması üzerine, şu sıralar vatandaşların da hükümetten çeşitli beklentileri ortaya çıktı.

Hükümetin erken seçim kararı, bedelli askerlik ve erken emeklilik beklentisi içindeki vatandaşları da heyecanlandırdı. Özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımlarda vatandaşlar, hükümetin erken seçim öncesinde bu konularda bazı adımlar atmasını bekliyor. Vatandaşlar sosyal medyada, Cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partilere yönelik paylaşımlarında, “Önce bedelli, sonra oy.”, “Seçim beyannamenizde EYT çözümü yoksa, oy yok.” gibi ifadeler kullanıyorlar.

24 Haziran’daki seçimlere sadece 2 ay kalmasından dolayı hükümet, Meclis’in Mayıs ortasına kadar çalışmasını planlıyor. Önümüzdeki hafta Meclis’te, Cumhurbaşkanlığı seçimi için uyum yasası çıkarılacak. Hemen ardından da yeni üniversitelerin kurulmasına dair yasa tasarısı Meclis’te gündeme gelecek.

Basında çıkan haberlere göre hükümet, Meclis kapanmadan önce, ekonomi içerikli az maddeli bir paketi de yasalaştırmayı hedefliyor. Cinsel istismarla mücadele yasa tasarısı da komisyonlarda görüşülme aşamasındaydı ancak bu tasarı vakit darlığından dolayı kadük (önemini, geçerliliğini yitirmiş) olacak. Bedelli askerlik nasıl yapılır?

YORUMLAR