Sega Mega Drive Mini Duyuruldu!

Sega Mega Drive Mini

Sega, bilgisayar çağı başlamadan önceki dönemde oldukça popüler olan Mega Drive serisinin 30. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor. 16 Bit’lik efsanevi Mega Drive oyun konsolunun klasik mini bir versiyonunu Japonya’daki Sega Festivali’nde tanıtan şirket, Mega Drive Mini adını verdiği oyun konsolunu bu yıl içerisinde piyasaya sunacak.

Bir döneme damgasını vuran klasik oyun konsolları, eskiden şu anki bilgisayarlar kadar popüler ve yaygındı. Sega ise bu oyun konsollarının öncülerindendi ve oldukça başarılıydı. Peki günümüzde bilgisayarlar piyasayı bu kadar ele geçirmişken, Sega efsanevi oyun konsollarına dönüş hamlesini neden yapıyor? 

Bu sorunun cevabı büyük bir ihtimalle Nintendo’nun başarısında saklı. Çünkü Nintendo firması küçültülmüş NES ve SNES oyun konsollarıyla oldukça büyük bir başarı yakaladı. Bu durum Sega için bir örnek teşkil etmiş ve Sega’ya ilham vermiş olabilir.

Bu durumu fırsata çevirmek isteyen Sega’nın ürettiği Mega Drive Mini isimli oyun konsolu, içerisinde çok sayıda klasik oyun bulunduruyor. Dış tasarımı açısından retro bir görünüme sahip olan bu oyun konsolu, Mega Drive serisinin 30. yıldönümü kapsamında ilk olarak Japonya’da 29 Ekim’de piyasaya sürülecek. Konsolun Avrupa ve ABD’de ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz açıklanmadı.