Sega, Nintendo'nun Mini NES'ine Yeni Mega Drive - Genesis Oyun Konsoluyla Cevap Verdi

Sega, Nintendo'nun Mini NES'ine Yeni Mega Drive - Genesis Oyun Konsoluyla Cevap Verdi

90'lı yıllarda oyun dünyasının nabzını belirleyen oyun konsolları günümüzde tekrar diriliyorlar. Nintendo 80'li yıllarda piyasaya sürdüğü NES - Nintendo Entertainment System'i 90'lı yılların ortasına kadar satmaya devam etmişti. Bu oyun konsolunda yüzlerce klasik oyunu oynamış, Mario gibi efsanelerle tanışmıştık. Bu oyun konsolu piyasadan çekildikten sonra konsolun Çin üretimi klonları ve emülatörleri büyük ilgi görmüştü. Nintendo, bu ilgiden yola çıkarak NES'i günümüz teknolojisiyle uyumlu hale getirmeye karar vermiş ve Mini NES adlı oyun konsolunu duyurmuştu. Mini NES temel olarak HDMI çıkışı ile televizyonlarınıza bağlayabileceğiniz ve içerisinde 30 adet önceden yüklenmiş klasik Nintendo oyunu içeren bir konsoldu.

Sega ise 90'lı yılların başında piyasaya sürdüğü Genesis oyun konsolu ile Nintendo'nun piyasadaki sağlam konumunu sarsmış ve oyun tarihindeki en başarılı oyun konsollarından birini üretmişti. Daha sonradan Genesis'i Mega Drive izlemişti; fakat bu oyun konsolu Genesis kadar başarılı olamamıştı. Genesis ve Mega Drive oyunları da günümüzde retro oyun severler tarafından büyük ilgi görüyor. Ayrıca Çin üretimi Genesis klonları da halen satılmakta.

Nintendo'nun Mini NES'i duyurmasının ardından benzer bir hamle de Sega'dan geldi. Sega, Genesis ve Mega Drive oyunlarını oynatabilecek yeni oyun konsolunu önümüzdeki Ekim ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Yeni Sega oyun konsolu, Nintendo'nun Mini NES'ine göre belli avantajlara ve dezavantajlara sahip.Yeni konsol içerisinde toplamda 80 oyun ön yüklü olarak gelecek. Bu oyunların 40 tanesi Sega klasikleri, geri kalanları ise Snake ve Sudoku gibi basit oyunlar. Mine NES'te yer alan 30 oyuna göre Sega bir adım önde görünüyor. Ayrıca yeni Sega konsolunda kartuş yuvası da bulunacak ve bu yuvalara orijinal Genesis oyunlarınızın kartuşlarını takıp oynayabileceksiniz. Mine NES'te sadece konsolla birlikte gelen 30 oyunla yetinmek zorundaydık.

Sega'nın yeni konsolu orijinal Genesis veya Mega Drive donanımını barındırmıyor. Konsol emülasyon tabanlı olarak çalışıyor. Bu da konsolun belli kartuşlarla uyumsuz olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca belli oyunlarda oyun kaydetme de mümkün olmayacak.

Yeni Sega oyun konsolunun en kötü yönü ise bu konsolda HDMI yerine standart kalite kompozit bağlantıların kullanılacak olması. Bu da günümüz televizyonlarında düşük görüntü ve ses kalitesi elde edeceğimiz anlamına geliyor.

Yine de Sega'nın ve Nintendo'nun video oyunlarının altın çağını tekrar canlandırmaya niyetli olduklarını görmek güzel.

Nintendo Mini NES ile Karşımızda

Tozlu Raflarda Çürümeye Mahkum Olmuş 11 Oyun Konsolu

YORUMLAR