Selfie Çekerken Ölenler Listesinde Hangi Ülke Birinci Sırada?

Selfie Çekerken Ölenler Listesinde Hangi Ülke Birinci Sırada?

Bugün beğeni almazsam ölürüm hastalığı, sadece ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde görülüyor. Kendimizi çektiğimiz ya da sevdiklerimizle birlikte çekildiğimiz selfie'ler dünyada kaç kişiyi canından etti haberiniz var mı? Yeni bir araştırma, sadece bir ülkede gerçekleşen selfie nedeniyle yaşanan ölümlerin yarısından fazlasının bir ülkede gerçekleştiğini ortaya koydu. Burası dünyanın hangi ülkesi olabilir? Ya da şöyle soralım, selfie çekerken ölenler listesinde hangi ülke birinci sırada?

Çekindiğimiz selfilerin beğenilme duygumuzu tatmin ettiği bir gerçek. Fakat günlük rutin haline gelen bu eylem, zamanla daha ekstrem pozların verilmesine yol açabiliyor ve insanlar ilginç yollar deneyerek selfie çekmeye çalışıyor. Bununla birlikte, tanınma ihtiyacının da getirdiği bir takım problemler var. Silahla poz verenler, cesaret simgesi olmaya çalışırken acı bir son ile karşılaşanların çoğu bu ihtiyacın kurbanları arasında yer alıyor. Bütün bunlar ölmek için yapılmamalı. 

Bir ülke düşünün ki diğerlerine karşı ölüm sıralamasında büyük bir fark atsın. Yeni Delhi'de bulunan Indraprastha Bilgi Enstitüsü ve Pittsburgh'daki Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Hindistan'ın selfie nedeniyle ölenler sıralamasında, tüm ülkelerin yarısından fazlasından daha çok ölüme ev sahipliği yaptığını ortaya koydu. Araştırma raporuna göre, Mart 2014 ile Eylül 2016 tarihleri arasında selfie çekerken gerçekleşen 127 ölümün 76'sı Hindistan'da meydana gelmiş.

Hindistan'dan sonra, selfie nedeniyle ölenlerin sayısında ciddi bir düşüş var. Bu iyiye işaret, çünkü bu sonuç insanların diğer ülkelerde daha bilinçli olduğunu gösteriyor. Listede yer alan ülkelerde 2. sırada 9 ölümle Pakistan bulunuyor, üçüncü sırada 8 ölümle Amerika, dördüncü sırada ise 6 ölümle Rusya

Araştırmacılar ayrıca ölümleri kategorize ederek farklı bir veriyi daha ortaya koydu. Açıklanan verilerde 8 ölüm yüksek bir yerden düşerek, 12 ölüm bir trenin çarpmasıyla ve 15 ölüm de elektrik çarpmasıyla sonuçlandı. Ayrıca, Twitter'a gönderilen selfie'lere bakıldığında erkeklerin kadınlardan daha riskli selfie denemeleri olduğunu da keşfettiler. 

Coca-Cola'nın Selfie Şişesi Her Yudumda Fotoğrafınızı Çekecek

Microsoft Selfie Uygulaması Sonunda Android için Çıktı

İyi Selfie Çekmek İçin Bilmeniz Gerekenler

YORUMLAR