Selfie Çekmek İsteyen 259 Kişi Hayatını Kaybetti!

Selfie Çekmek İsteyen 259 Kişi Hayatını Kaybetti 1

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yapılan bir araştırmada Selfie kaynaklı ölümler incelendi. Araştırma, dünya genelinde birçok kişinin Selfie çekmeye çalışırken hayatını kaybettiğini gözler önüne serdi. Bu uğurda hayatını kaybedenler arasında Türk’ler de bulunuyor.

Araştırma sonuçlarına göre, 2011-2017 arasında dünya genelinde 259 kişinin tehlikeli selfie arayışındayken hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Türkiye’de ise Selfie nedeniyle hayatını kaybeden 5 kişi olduğu belirlendi.

Yaşanan bu ölümlerin sebepleri arasında, hayvan saldırısı, elektrik akımına kapılma, yangın, silah gibi örnekler yer alırken, boğulma, ulaşımda yaşanan kazalar ve yüksekten düşme en yaygın ölüm sebepleri olarak öne çıkıyor.

Örneğin geçtiğimiz Temmuz ayında 19 yaşındaki Avustralyalı Gavin Zimmermann, tepelik bir alanda selfie çekerken düşerek hayatını kaybetmişti. Tomer Frankfurter isimli bir başka genç de ABD'nin California eyaletindeki Yosemite Ulusal Parkı’nda 250 metre yüksekten düşerek yaşamını yitirmişti.

Selfie Çekmek İsteyen 259 Kişi Hayatını Kaybetti 2

Hayatını Kaybedenlerin Çoğu Erkek

Araştırma sonuçları, selfie kaynaklı ölümlerin en fazla Hindistan, Rusya, ABD, ve Pakistan’da görüldüğünü gösteriyor. Hayatını kaybedenlerin yüzde 72,5’inin erkek olması da bir diğer detay olarak göze çarpıyor.

Araştırma, Selfie kaynaklı ölümlerin sayısında son yıllarda giderek artış olduğunu da ortaya çıkardı. Buna göre, 2011 yılında bu kapsamda sadece 3 ölüm yaşanırken, 2016 yılında sayı 98'e, 2017 yılında ise 93'e çıktı. Araştırmacılar, selfie kaynaklı ölümlerin sayısının eldeki verilerden çok daha fazla olabileceğini çünkü birçok vakada selfie'nin ölüm nedeni olarak kayda girmediğini söylüyor.

Uzmanlar, Selfie merakı nedeniyle yaşanan bu tarz ölümlerin engellenmesi için, 'Selfie'ye yasak alanlar' belirlenmesi önerisinde bulunuyor. Önerilen alanlar arasında, ölümlerin çoğunun yaşandığı dağ zirveleri, yüksek binalar ve göller gibi alanlar yer alıyor.