Selfie ile Hastalık Teşhis Edilebilecek

Rus mühendisler tarafından geliştirilen bir uygulama sayesinde yalnızca selfie çekerek hastalık teşhis edilebilecek. "MeCare" isminde olan bu uygulama, doğru teşhisler yapabiliyor ve hastalığın neden oluştuğunu söyleyebiliyor.

Rusya'nın Nijniy Novgorod kentinde geliştirilen bu uygulama, onlarca hastalığın önceden öğrenilebilmesine imkan sağlıyor. Bir algoritmaya sahip olan uygulamada çektiğiniz fotoğraflar sonucunda, adeta Check-Up'ınız yapılıyor ve böylelikle erken teşhis şansına sahip oluyorsunuz. MeCare projesinin takım başkanı olan Sergei Blintsov'a göre, bu uygulama ile birlikte tıp dünyası ve hastalıkların teşhisi konusundaki çalışmalar büyük bir ilerleme kaydedecek.

Aynı zamanda MeCare'in akıllı bir saat veya fitness saati yerine kullanılabileceğini dile getiren Blintsov, "MeCare, kişilerin selfie'lerini analiz ederek Parkinson dahil çeşitli hastalıkları koyabilen ve kardiyovasküler durumu tespit edebilen eşsiz bir yöntem" ifadelerini kullandı.

Yapılan test sonuçlarına göre, uygulamanın yüzde 95 doğru sonuçlar sunduğu belirtilirken ayrıca ekibin, teşhis edebilecekleri hastalıkların listesini genişletmek için yeni algoritmalar geliştirdiği de söyleniyor. MeCare fikrinin "Microsoft Imagine 2017" yarışmasından sonra düşündüklerini dile getiren Blintsov, "MeCare uygulamasının ücretsiz olarak mevcut olması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca biz de danışmanlık hizmeti vermeyi planlıyoruz ve müşterilerimiz için çeşitli rehabilitasyon cihazları geliştiriyoruz. Zamanla sağlık alanı büyük yenilikler görecek” dedi.

YORUMLAR