Selfie ve Hashtag Merriam-Webster Sözlüğüne Eklendi

Selfie ve Hashtag Merriam-Webster Sözlüğüne Eklendi

Tüm dünyanın dilinde dolaşan Selfie ve Hashtag sözcükleri Merriam-Webster sözlükte yerini aldı. Teknolojik gelişmelerin hızına uyum sağlayan bilim dalları günümüz alışkanlıklarını geleceğe taşımakta önemli bir rol taşıyorlar. Dilbilimi'nin nesiller arasında bağ kurma niteliği sayesinde kültür tarihi canlanıyor.

Dünya tarihinde kültürlerarası iletişimi ve yayılma hızını takip ederken en sağlam kaynaklar arasında etimolojik sözlükler yer alıyor. Diller arası alışverişin, yaygınlaşan ve hızlanan iletişimle aynı hızda gerçekleştiğini artık sıradan bireyler olarak biz de gözlemleyebiliyoruz. Son birkaç yıldır kullandığımız hashtag sözcüğünün pek çok İngilizce sözlükte yer almasının ardından, Oscar töreniyle yaygınlaşan selfie de sözlüklere ortaya çıkışından kısa bir süre sonra girmeye başladı. Merriam-Webster sözlükte "özellikle sosyal ağlarda paylaşmak amacıyla dijital bir kamerayla kişinin kendi fotoğrafını çekmesi" anlamıyla yer alan selfie'yi, teknoloji kurtlarının yakından bildiği pek çok kelime takip ediyor. Bunlardan biri de "sosyal ağlarda kendini farklı tanıtmak için sahte profiller oluşturan kişi" tanımıyla ortaya çıkan ve yeni tanıştığımız catfish olgusu. 

Teknoloji söz konusu olunca bütün terimler yabancı dillerden dilimize olduğu gibi geçerek kullanılmaya başlıyor. Haliyle Türk dilbilimcileri de karşılık bulma telaşı sarıyor. Geçtiğimiz günlerde TDK'nın selfie'ye karşılık bulma çağrısı olmuş, en çok önerilen "özçekim, kendiçekim, görçek, kendinçek, bakçek" karşılıklarından birinin 23 Mayıs'ta karşılık olarak kabul edileceği duyurulmuştu. Bu kelimelerden hangisinin seçileceği ve kullanılıp kullanılmayacağı belirsizliğini korurken, umarız "bilgisayar" gibi başarılı çeviriler teknoloji sözlüğümüzde yerini alır.

Twerk ve Selfie Oxford Sözlüğünde

YORUMLAR