Selfie'nin Türkçe Karşılığı Açıklandı

Selfie'nin Türkçe Karşılığı Açıklandı

Selfie kelimesine en uygun Türkçe karşılığı bulmak için halktan fikir alan TDK, resmi olarak kabul edilen karşılığın "özçekim" olduğunu duyurdu. Gelen öneriler arasından en çok oy alan beş karşılık yaklaşık bir ay önce açıklanmıştı. TDK Bilim Kurulu bugün gerçekleştirdiği toplantıda sözcüğü en iyi karşılayan ve dil yapısına uyan sözcüğün özçekim olduğunu bildirdi.

Aralarında "Başyapıt", "Bengil", "Sosyapoz", "Çekendi", "Çekinti", "Çeklaçek", "Ferdi", "Görsel Salım", "Seyfi" gibi önerilerin bulunduğu pek çok kelime arasından son 5'e kalan "özçekim", "kendiçekim", "görçek", "kendinçek" ve "bakçek" karşılıklarından kazanan, "görçek" kelimesini sollayan "özçekim" oldu. Basın açıklamasının ardından kurul, bir özçekim ile Facebook hesabından kararı paylaştı.

Tüm dünyada olduğu gibi kabul edilen Selfie'ye Türk dilbilimcilerin karşılık bulma çabasını gereksiz görenlerin yanında, dil bütünlüğünü korumak için önemli bir adım görüp kampanyayı destekleyenler de oldu. Kampanyaya destekleyenler de kendi içinde bölünerek önerilen karşılıklar üzerinde anlaşmazlığa düşerken, son sözü TDK Bilim Kurulu söyledi. 

Özçekim artık resmi olarak "selfie"nin karşılığı sayılıyor, fakat halk tarafından benimsenip kullanılacak mı, zaman gösterecek.

Selfie ve Hashtag Merriam-Webster Sözlüğüne Eklendi

Twerk ve Selfie Oxford Sözlüğünde

YORUMLAR