Senaryosu Yapay Zeka Tarafından Yazılan Kısa Film: Sunspring

Senaryosu Yapay Zeka Tarafından Yazılan Kısa Film: Sunspring

Daha önce yapay zekaların sınava girip kazandıklarını, roman ve senaryo yazdıklarını görmüştük. Ancak Sunspring'den önce hiçbir yapay zekanın senaryosu, gerçek bir filme uyarlanmamıştı. 

Ross Godwin isimli bir yazılımcı, insanların elektronik postalarını okuyan ve bir sonraki postada ne yazacaklarını tahmin edebilen bir yapay zeka geliştirdi. Elektronik posta işinden sıkıldığında ise bu yapay zekayı, senaryo yazabilecek bir şekle dönüştürdü ve günümüzün en önemli bilim kurgu filmlerinin senaryolarını yapay zekaya tanıttı. Kısa filmin hemen başında hızla akan senaryolarda ise Terminator'den Frankenstein'a kadar birçok kült filminkini bulmak mümkün.

Benjamin ismi verilen bu yapay zeka, bütün bu senaryoları okuduktan sonra bir de kendisi için bilim kurgu temelinde bir şeyler yazdı. New York Üniversitesi'nde yapay zeka araştırmaları yapan Godwin ise bir süredir birlikte çalıştıkları yönetmen Oscar Sharp ile birlikte bu senaryoyu hayata geçirmeye karar vermiş ve Silicon Valley dizisinin yıldızlarından Thomas Middleditch de başrol olarak kısa filme dahil olmuş.

Bunca kült filmin senaryosunu okuduktan sonra bunun bir diyalektiğini ortaya çıkaran Benjamin, günümüzün zihinlerinde oldukça zor anlaşılır bir metin ortaya çıkarmış. Bu metni anlaşılır bir seviyeye getirmek için çok uğraştıklarını söyleyen Godwin, kısa filmde yer alan oyuncuların da bunun yorumlanması aşamasında çok çaba sarf ettiklerinin de altını çizmiş. İzlemesi ve anlaması bir hayli zor olsa da, soyut bir şeyin ellerinden çıkanın somutlaşmasını izlemek için güzel bir fırsat: 

Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

Google’ın Yapay Zekası İle İnsan Zekasının Kapışmasında Son Raunt İnsanlığın

Samsung Ankara Üniversitesi'nde Türkiye'nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Açtı

YORUMLAR