Sert İklim Değişiklikleri Canlıları Nasıl Etkiliyor?

Günümüz Dünyasının en çok tartışılan konularından birisi de hiç şüphesiz iklim değişiklikleri. Neredeyse her kesimin büyük bir tepki gösterdiği ve ölümcül sonuçlarının olduğu düşünülen iklim değişiklikleri, farklı etkiler yaratabiliyor. İşte haberimizin detayları.

Biyoloji bilimi canlıların mevcut değişikliklere karşı mutlaka bir değişim içerisine girdiklerini ifade ediyor. Bunun onların hayatta kalmalarını sağladığını da söyleyen bilim insanları, mutasyonların gerçekleşme ihtimallerinden bahsediyor.

Sert iklim değişiklikleri canlıları mutasyona itebilir

Hayatta kalma içgüdüsü nedeniyle canlılar çok farklı özellikler kazanabilir veya bazı özelliklerini kaybedebilir. Kimi zaman bu tür olaylar çok kısa bir süre içerisinde de gerçekleşebiliyor. Örneğin petrol sızıntılarının yoğun yaşandığı körfezlerde canlılar ilginç mutasyonlara uğrayabiliyor.

insanlar dışındaki diğer bütün canlılarda değişim konusunda muhafazakar bir eğilim olmadığı ifade eden bilim insanları, yakın bir zamanda birçok canlının sert iklim koşullarına adapte olmak zorunda kalacağını ifade etti.

Prof. Carlos Noteri, "Çevresel uç noktaların düzenindeki ve yoğunluğundaki basit değişikliklerin, geçmişte benzer olayları yaşayan popülasyonlar için bile öldürücü olabileceğini görüyoruz. Bu model, ne zaman ve nerede sorun yaşayacağımızı daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor” diyerek ekstrem iklim durumlarının canlılardaki değişimine işaret ediyor. Peki sizce sert iklim değişiklikleri ne tür mutasyonlar yaratabilir? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR