Ses, Su ve Işık Bir Tabloya Dönüştü

Ses, Su ve Işık Bir Tabloya Dönüştü

Amsterdam Festivali’nde gerçekleştirilen bir gösteri izleyenleri oldukça heyecanlandırdı. Su, ses ve ışık kullanılarak dev bir korsan gemisi tüm detayları ile boşluğa yansıtıldı.

Visual Skin teknolojisiyle gerçekleştirilen gösteri; daha önceden ince hesaplarla yerleştirilen hortumların farklı basınç gücü ve aralıklarla su püskürtmesi, lazer ışık kaynaklarından gelen ışınımların su tanecikleri üzerinde yansımasıyla oluşturuldu. 

Hayalet Gemi, gerçek bir kalyondan farksız olarak şekillendirildi. Farklı açılardan bakılsa da görüntü bütünlüğünü koruyordu. Resmedilen gemi Dutch East India şirketine ait, bir seyahati sırasında 1749 yılında fırtına batmış bir geminin resimlerinden faydalanılarak oluşturuldu. 

Festivali seyreden kalabalık arasında, gemi modelinin The Pirate Bay logosundaki kalyona çok benzediği, gösterinin biraz manidar olduğu fısıltısı yükseldi. 

Daha önce Türkiye’de de benzer bir tekniği kullanarak su bloklarının üzerine Mustafa Kemal Atatürk portresi çizilmişti. Bu çalışmada su bloklarının üzerine projeksiyonla Atatürk görüntüleri yansıtılmış, su kütlesi perde olarak kullanılmıştı.

Ancak Amsterdam’daki gösteri bakış açısı değişse de, görüntünün değişmemesi açısında önem taşıyor.  Görüntü tek bir kaynaktan değil çok noktadan yansıtılıyor ve direk projeksiyon tekniği kullanılmıyor. 

Amerikan Ordusu, İlk Lazer Silahının Videosunu Yayınladı

Google Gözlükleri Lazer Klavyeye Sahip Olacak

James Bond’un Lazer Saati Gerçek Oldu

YORUMLAR