Sevgililer Gününü Korsanlar da Çok Seviyor

Sevgililer Gününü Korsanlar da Çok Seviyor

14 Şubat Cumartesi günü Sevgililer Günü. Sevgiliniz yok ve çöpçatan uygulamalar kullanarak bir sevgili edinmek üzereyseniz iki kere düşünün. Hackerlar özellikle yalnız kalplerin peşinde.IBM'de yapılan bir araştırma bilgisayar korsanlarının en çok çöp çatan sitelerde ve bu tür uygulamalar üzerinde faaliyet gösterdiğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Özellikle Google Play'de bulunan Android tabanlı çöp çatan yazılımı çok fazla ve bunların çoğu dış tehditlere açık kodlar bulunduruyor.

IBM BigBlue’nun yaptığı çalışmaya göre Android telefonlarda kullanılan çöp çatan uygulamaların 41 tanesinde kişisel bilgilerinizi telefona yoluyla uygulamaya aktarıyorsunuz. Bu uygulamaları yüzde 73’ü taklit edilebilir ara yüzlere sahipler ve hackerler tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyorlar. Siz uygulamanın ara yüzü zannettiğiniz bir sayfaya kullanıcı adı ve parolanızı giriyorsunuz ve maalesef tüm bilgilerinizi başkalarına teslim etmiş oluyorsunuz.

Telefon üzerinde tutulan bilgilerinde bir güvenliği yok. Benzer yöntemlerle elde edilen bilgiler sayesinde telefonlarınıza da sızılması oldukça mümkün. IBM bu araştırma da cesur bir adım daha attı ve bu tür uygulamaların yayıncı ve yapımcılarını tek tek arayarak onları mümkün olabilecek tehlikelere karşı önlem almaları için uyardı. Pek çok uygulama şimdiye kadar önlemlerini almış olmalı.  Ancak uygulamalar 'bizde bir açık vardı, kapattık' diye bir açıklamada bulunmadılar.

IBM tek tek uygulamaları ifşa etmedi ama Tinder, Match ve OkCupid’in tehlikeli uygulamalar listesinde olmadığını söyledi. 

Sevgililer Günü Nereden Çıktı?

Google'dan Sevgililer GünüVideosu

Teknoloji Düşkünü Çiftlere Sevgililer Günü Önerileri

YORUMLAR