Sevgilinizi Facebook'tan Hemen Silin

Sevgilinizi Facebook'tan Hemen Silin

Eğer sevgilinizle ilişkinizin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız onu Facebook’tan silmeniz tavsiye ediliyor.

New York’lu aile terapisti Ian Kerner, ilişki ve evliliklerin kısa süreli olmaması için eş ya da sevgililerin birbirlerini Facebook’tan silimesini öneriyor. Terapiste göre Facebook’ta arkadaş olan çiftlerin ilişkileri kısa zamanda yıpranıyor. Facebook’da birbirileri ile arkadaş olan eş ya da sevgililer zaman içinde birbirleriyle konuşacak bir şey bulamıyorlar. Öte yandan günlük yaşamlarının her anını buradan paylaşıyor olmaları aşk hayatlarındaki heyecanı da öldürüyor.

Öte yandan diğer terapist ve sosyologlara göre de Facebook çiftlerin ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Bu etkilerin en yıkıcı olanı ise kıskançlık olarak belirtiliyor. Kıskançlık önemli bir etken, ancak Facebook’un çiftler üzerinde tek olumsuz yanı bu değil. Çiftlerin ne zaman çevrimiçi oldukları, kimin fotoğrafını kimin beğendikleri, arkadaşlarına yaptıkları yorumlar, fotoğraflar ve gönderiler için atılan “beğeni” ve benzeri ifadeler çiftler arasında büyük sıkıntılara yol açabiliyor.

Ian Kerner’e göre günlük yaşamda sürekli birlikte olan çiftlerin Facebook’ta da arkadaş olması ilişkideki heyecanı kesinlikle öldürüyor. Terapiste göre sosyal medya bu anlamda partnerinizle sizi daha da yakınlaştırsa bile arada belli bir gizem ve mesafenin kalması ilişkinin sağlığı açısından gerekli bir durum.

Yeni Ayrılanlar için Facebook Tavsiyeleri

Facebook Arama Geçmişi Görüntüleme ve Silme

Facebook'ta Yapabileceğiniz (Ama Yapmamanız Gereken) Çılgınlıklar

YORUMLAR