Bilim Kurulu Açıkladı: Seyahat Yasağı Gelecek mi?

Seyahat yasağı tekrar uygulanacak mı? İşte Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer tarafından yapılan açıklamanın bütün detayları!

Günlük hasta sayılarının hızlı bir şekilde artmaya devam etmesinden ötürü yeni COVID-19 tedbirleri alındı. Peki, seyahat yasağı tekrar gelecek mi? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Seyahat Yasağı Uygulanacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı sonrasında yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni tedbirlerin uygulanacağını açıklamıştı. Yeni tedbirlerin açıklanmasının ardından insanların kafasında seyahat yasağı ile ilgili bazı sorular oluşmuştu. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, konu ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Tezer, "10 gün sonra vaka sayılarımız, ağır hasta sayımız artmaya devam ediyorsa tekrar değerlendirmek kaçınılmaz olacaktır. Mayıs-nisan aylarında hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamaları olmuştu. Daha toplu halde kısıtlamalar birçok alanda gerçekleşmişti. Bu uygulamalar neticesini vermezse tekrar onlar gündeme gelecektir. Her ilin kendi pandemi kurulları var” dedi ve seyahat yasağı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kendi bölgelerindeki değerlendirmeleri yapıyorlar ve kendi mahallelerinde, apartmanlarında gerekirse karantina işlemleri uygulanıyor, belirli kurallar alınıyor ancak Sayın Sağlık Bakanı'nın ifade ettiği gibi aslında tüm Türkiye'de vakalar var, belli bölgelerde daha az var; ama belli bölgelerde büyük şehirlerde özellikle vaka artışlarının olduğunu biliyoruz. İstanbul gibi, İzmir gibi, Bursa gibi bu bölgelerden başka bölgelere vaka geçişlerinin olmaması açısından elbette ki kısıtlamalar tekrar ilk günlerde yapıldığı gibi değerlendirilebilir; ama önümüzdeki günleri görmek lazım. Mevcut alınan önlemlerle vaka sayıları azalıyor mu görerek bunlara karar vermek lazım.”

Prof. Dr. Hasan Tezer, "Ev ziyaretlerini acilen kesmemiz gerekiyor. Komşunuzu ya da akrabanızı ziyarete gidiyorsunuz. İnsanlar sanki 'benim akrabam bana bulaştırmaz, benim çocuğum bana bulaştırmaz' düşüncesiyle bu kalabalık ortamlarda maskelerini çıkartıp oturabiliyorlar. Bu ortamlarda da maskelerin çıkartılmaması gerekiyor. Mümkünse ziyaretlerin hiç olmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tezer, “Lütfen 10 kişiden fazla bir ortamda, bir ev içerisinde bulunulmasın. Bu olduğu sürece maskenizi takmazsanız temasınıza dikkat etmezseniz, ellerinizi yıkamazsanız ve sık temas edilen yerleri temizlemezseniz bulaşıcılık artacaktır. Önümüzdeki günlerde bu rakamlar çok daha fazla olacaktır. Rakamın fazla olması tolore edilebilir; ama ölümler de beraberinde maalesef ve maalesef kaçınılmaz olacaktır" şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığından Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması!
İNTERNET

İçişleri Bakanlığından Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması!

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağı dahil yeni koronavirüs tedbirleri ile ilgili en sık sorulan soruları yanıtladı.

YORUMLAR