Seyir Halindeki Uçağı Hackleyerek Kontrol Ettiler!

Seyir Halindeki Uçağı Hackleyerek Kontrol Ettiler!

Bir FBI ajanı yaptığı bir açıklamada seyir halindeki bir uçağın bir hacker tarafından ele geçirildiğini ve havada yönünün değiştirildiğini itiraf etti. Bu olaydan sorumlu hacker ise neyse ki potansiyel güvenlik açıklarını ortaya çıkararak yetkilileri ve gerekli birimleri uyaran bir kişi. Kahramanımız olan Chris Roberts, One World Labs adlı siber güvenlik firmasının kurucusu ve güvenlik açıklarını ortaya çıkarmakta yüksek deneyime sahip biri. Hackerlığı insanlığın iyiliği için kullanan Roberts uçuş sistemlerinin güvenliğini test etmek için 2011 ve 2014 yılları arasında 20'ye yakın sayıda hackleme girişiminde bulunmuş. Hacker bu girişimlerden birinde yolcu koltuklarının arkasındaki monitörlerden birini hacklemeyi başarmış.

Chris Roberts son hackleme girişiminde ise dizüstü bilgisayarını kullanarak uçağın uçuş sistemine girmiş ve yeniden kod yazarak sistemde yer alan bir kodu kendi koduyla değiştirmiş. Bu işlem sonucunda uçak yön değiştirmiş. Oldukça ürkütücü bir olay olan bu deneyin sonucunda neyse ki herhangi bir zarar veya kayıp gerçekleşmemiş.

Chris Roberts'ın böyle bir hackleme işini yapabilmesi için yüksek bir teknik altyapıya sahip olunması ve özel araçlar kullanılması gerekiyor. Fakat yine de imkansız olmayan bu hackleme eylemi, uçakların güvenlik açıklarının ortaya çıkarılması ve giderilmesi için iyi bir gelişme. Olası açıklardan kötü amaçlı hackerların faydalanması ve herhangi bir çözüm üretilemeden bu açıkların kullanılması ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Dünya Hacker Günü Kutlandı, İnternet Korsanları Güvenlik Dersi Verdi

YORUMLAR