Sharp 8K Çözünürlüğe Sahip TV Sistemini Duyurdu

Sharp 8K Çözünürlüğe Sahip TV Sistemini Duyurdu

Sharp, elektronik ürünleriyle oldukça meşhur bir üretici. Firma, Full HD (1920 x 1080 çözünürlük) görüntü veren TV ve monitörlerdenlerden tam 6 kat daha fazla görüntü kalitesi verebilen 8K (7680x4320) sistemini duyurdu.

Sharp'ın "nihai çözünürlük" adını verdiği (ultimate reality) isimli yeni çözünürlüğü, hala 4K çözünürlükteki cihazlar evlerimize uğrayamamışken çıtayı yükseltiyor ve bu tip bir monitöre ulaşabilmemizi neredeyse imkansız kılıyor.

Aslında gerçek şu ki, daha fazla piksel içeren bir ekrana sahip olduğumuzda, belirli bir noktadan sonra bu çözünürlüklerin fazla bir etkisini görmüyoruz. Ancak, monitörlerde bu durum oldukça farklı etkiler yaratabiliyor. Ekranla olan etkileşimimizde cihazlara olan uzaklığımız düştükçe çözünürlüğün önemi oldukça artıyor. Uzaklaştığımız zaman daha fazla piksele sahip olan monitör ve TV gibi araçlarda, bu artan çözünürlük çok fazla bir şey ifade etmiyor. Yani koltuğumuzda uzanarak, bu kadar yüksek çözünürlükle TV seyretmenin çok da fazla bir manası olduğunu algılayamıyoruz.

Sharp'da bu noktadan yola çıkarak, 8K bir monitörün görüntüsünün yakın mesafeden çok daha net ve detaylı olabileceğini düşünmüş. Sharp'ın televizyonu 85 inç ekrana sahipken, bu yüksek çözünürlüğün en az 65 inç ekranlarda etkili olabileceğini de ekliyor. Bu boyut bir monitör için oldukça büyük gibi duruyor ancak TV için makul bir boyut.


Ancak yine de bir sıkıntı var. 8K çözünürlükte oyun ve TV yayını içerik desteği henüz hiçbir şekilde bu cihazlar için sağlanmıyor. Yani bu kaliteye şahit olabilmek için bu çözünürlükte medyalara ihtiyacımız var. Sharp LV-70X500E IGZO LCD adını verdiği televizyonlar 85 inç ekrana sahip olacaklar. Cihazın fiyatı ise 130 bin ABD doları olacak.

Kişiye Özel Gizli Monitör

480 Hz'lik Monitör Geliştiriliyor!

Windows ile Süper Monitör Kalibrasyonu İçin İnce Ayar İpuçları

YORUMLAR