Shenmue III için Yeni Detaylar Gün Yüzüne Çıktı

Bu sene içerisinde, uzun zamandır beklenen oyunlardan bir tanesi ile buluşacağız: Shenmue III. Ryo Hazuki'nin hikayesine kalındığı yerden devam edilecek olan devam oyunu ile ilgili olarak uzun zamandan sonra yeni detaylar paylaşıldı. Bu yeni detaylar ile Shenmue III hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. Mesela yan görevlerin ana hikaye için destekleyici olacakları gibi.

Shenmue III, Shenmue II oyununun çıkışından tam on dört yıl sonra, E3 2015 fuarında sürpriz bir şekilde duyurulmuştu. Halihazırda PlayStation 4 ve PC için geliştirilmekte olan oyun, eğer bir kez daha ertelenmez ise 27 Ağustos 2019 tarihinde satışa sunulacak. Bu da tabii ki devam oyununun on sekiz yıl sonra piyasaya çıkacağı anlamına geliyor. Senaryo olarak ikinci oyunun bıraktığı yerden yola devam edecek olan üçüncü oyunda, yeniden Ryo Hazuki'yi yöneteceğiz. Babasının gözleri önünde öldürülmesinden sonra intikam yemini eden Ryo Hazuki, Shenmue II oyununda da Japonya'dan Çin'e seyahat etmişti. Burada daha önceden rüyalarında gördüğü kız olan Ling Shenhua ile karşılaşan ana karakterimiz, Shenhua'nın köyünün hikayesini dinledikten sonra da kaderlerinin birbirlerine bağlı olduğunu anladığı için yola onunla devam etmeye karar vermişti. Öte yandan, baş kötü karakterimiz ise bir diğer kötü karakter olan Niao Sun ile geri dönüş yapmıştı. Shenmue III ise bu bağlamda Çin'deki Bailu Village'da başlayacak.

Uzun zamandır Shenmue III ile ilgili yeni bir gelişme yaşanmamıştı, ama Çin'in Xiamen şehrinde gerçekleşen G-Fusion Tour 2018 sırasında, oyunun yönetmeni Yu Suzuki bir dizi yeni detay paylaştı. Bu detayların ilkine bakacak olursak, Shenmue III oyununu bitirmek epey bir zamanınızı alacak. Ortalama birkaç hafta süreden bahsediliyor. İlk iki oyunu aynı hafta içerisinde bitirebildiğinizi düşünecek olursanız, üçüncü oyunun ne kadar uzun olacağı aşağı yukarı anlaşılıyor.

Öte yandan Yu Suzuki, oyunu bitirildikten sonra bile oynanmaya devam edilebileceğini söyledi. Öyle ki, finalin ardından araştırma yapabileceğimiz daha fazla hikaye de olacakmış. Henüz bu hikayeler hakkında bir ipucu verilmiş değil ama ilerleyen zamanlarda fikir sahibi olabileceğimiz ufak tefek de olsa bir takım detaylarla karşılaşacağımızı düşünüyoruz.

Bir diğer ilginç detay ise yan araştırma görevleriyle ilgili. Açık dünya oyunlarındaki yan araştırma görevleri seçeneğe bağlı olsalar da kendimizi geliştirmemiz açısından epey kazanç sağlıyorlar. Ne var ki, ana senaryoya herhangi bir katkıları olmuyor. Her oyunda olmasa da genel olarak durum bu yönde. Shenmue III oyununda ise yan araştırma görevleri de ana hikaye ile bağlantılı olacaklar. Bir diğer deyişle, eğer ana senaryoyu tam olarak anlamak isterseniz, yan araştırma görevlerini de tamamlamanız gerekecek. Bununla birlikte, mini oyunların da oyunun bütününde büyük bir etkiye sahip olacakları söyleniyor. Hazır konu mini oyunlara gelmişken, ilk iki oyundaki Excite QTE, Gashapon, Lucky Hit ve forklift yarışları olmak üzere bazı mini oyunların geri döneceğinin onaylandığını da söylemeden geçmeyelim.