Siber Güvenliğin Yeni Anahtarı Yerli Ürünler Olmalı

Ülkemizde son yılların en önemli konularından olan yerli ürünlerle siber güvenliği sağlama konusunda BÜSİBER yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin açıklamalarda bulundu. Metin yerli ürünlerin, siber güvenlikte yeni anahtar nokta olabileceğini söylüyor.

Siber güvenlik konusunun önemliliğine ve bu alanda milli atılımlar gerçekleştirilmesi gerektiğine değinen Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, siber güvenlikte yabancı çözümlere emanet olduğumuzu ifade etti. Metin, acilen yerli çözümlere destek verilmesi gerektiğini savunuyor.

"Yabancı siber güvenlik çözümleri, ithalatı artırmalarının yanı sıra yerli milli ürünlerle desteklenmeden kullanıldıkları için büyük bir zafiyete yol açıyor. Bu, 'sınırlarımızı yabancı askerler korusun' demekten farksız." şeklinde konuşan Doç. Dr. Bilgin Metin, kamu ve özel kurumlarda siber güvenlik alanında milli çözümlere yönelmenin önemini vurguluyor.

'Yurt Dışından Yazılım İthal Etmemeliyiz'

Yerli ürünlerin kullanılmasıyla birlikte ithalatın azalacağını ve buna bağlı olarak dolar kuruna bağlılığımızın düşeceğini ifade eden Bilgin Metin sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Yerli çözümler sadece yurtiçinde kullanılmamalı, yurtdışına da açılmalı. Bu amaca yönelik Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi gibi önemli adımlar da atıldı. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından desteklenen ve yürütülen bir proje olan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, 2017 yılında ilgili tüm kamu kurum/kuruluşlar, özel sektör ve akademi temsilcilerinin katılımlarıyla temelleri atıldı."