Siber Güvenlik Uzmanları 'WannaCry' Hakkında Uyardı

Siber Güvenlik Uzmanları 'WannaCry' Hakkında Uyardı

Bir gecede tüm dünyayı etkisi altına alan WannaCry virüsüyle ilgili siber güvenlik uzmanları güvenilmeyen bağlantıların açılmaması gerektiği ve antivirüs programlarının güncel tutulması gerektiği konusunda kurumları ve kullanıcıları uyardı.

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel ile siber güvenlik uzmanı Ali Keskin dünyayı etki altına alan WannaCry virüsü ile ilgili uyarılarda bulundu. Yüksel, WannaCry gibi küresel virüslerin siber korsanlar tarafından organize bir şekilde yayıldığını belirterek elektronik postaların kaynaklarının güvenilir olmadığı sürece açılmaması konusunda uyardı. Ancak virüsten korunmanın kurumlar için bir ekip işi olduğunu vurgulayan Yüksel, "Bağlı bilgisayarlar arasında kendi kendine geçiş yapabiliyor. Bir kurumda, iç ağı tarar, bu açığa sahip güncellenmemiş bilgisayarlar varsa kendisini orada da aktif eder. Bin kişilik bir ekipten bir kişinin farkında olmaması bile bu tehlikeyi tetiklemeye yetiyor." dedi.

Casus yazılımın sızdığı bilgisayardaki dosyaları şifreleyip, şifreyi çözme karşılığında 500 dolar değerinde Bitcoin talep edildiğini söyleyen siber güvenlik uzmanı Ali Keskin, “Bilgisayardaki önemli dosyalar, farklı bir yerde yedeklenmeli. Şüpheli internet siteleri ve uygulamalara da dikkat edilmeli. Şüpheli linklere tıklanmamalı, şüpheli yazılım ve uygulamalar indirilmemeli." şeklinde konuştu.

Ayrıca Keskin, Türkiye’nin WannaCry virüsünden asgari etkilenen ülkelerden biri olduğunu ve devletin özellikle son yıllarda siber güvenlik alanına yaptığı yatırımların ve bu alanda kaydedilen ilerlemenin bunda etkisi olduğuna vurgu yaptı.

IObit Malware Fighter 5 Çıktı, Şimdi WannaCry Düşünsün!

Korsan Windows Kullanıyorsanız WannaCry Kurbanı Olabilirsiniz

YORUMLAR