Siber Korsanlar Kırılan İlk Ultra HD Blu-ray Filmini Yayınladı!

Siber Korsanlar Kırılan İlk Ultra HD Blu-ray Filmini Yayınladı!

Dünya üzerinde içeriklerin ne kadar güçlü korunduğunun artık bir önemi kalmadı, eninde sonunda korunan veriler bir şekilde kırılıyor. DVD, Blu-ray ve oyunlar gibi dijital olarak dağıtılan içeriklerde de durum bu şekilde ilerlemeye devam ediyor. Son olarak, Ultra HD Blu-ray filmleri de kırılmaya başladı.

Geçtiğimiz gün, kırılan ilk Ultra HD Blu-ray filmi malum ortamlar üzerinden indirilmek üzere görücüye çıktı. Söz konusu film, hepimizin yakından bildiği The Smurfs 2, yani Şirinler 2. Film toplamda 53 GB'lık bir boyuta sahip ve tamamen 4K çözünürlük sunuyor. 

Şirinler 2'yi kopyalamak için korsanlar AACS 2.0 korumasını kırmayı başardı. Yaklaşık 2006 yılından beri kullanılan bu gelişmiş içerik erişim sistemi, korumakta olduğu dijital medyaya erişimi kısıtlamak için kırılması zor şifreleme yöntemleri kullanıyor. Bu şifre bir şekilde kırıldığında ise içeriği kopyalamak artık mümkün oluyor. 

Ultra HD Blu-ray diskleri şimdilik 50 GB, 66 GB ve 100 GB boyutlarında mevcut. Şirinler 2'nin 105 dakikalık bir film ve 53 GB'lık bir film olduğu göz önüne alındığında, ilerleyen dönemlerde çıkacak korsan içeriklerin boyutunun 60 GB'a yakın olacağı düşünülüyor.

Bakan Uyardı: Korsan Eser Kullananın İnterneti Yavaşlatılacak

İnternetten Korsan Film İndiriyorsanız Bu Haber Sizi Çok Üzecek!

YORUMLAR