Siber Suçlular Kendilerini Açığa Çıkaran Dr. Web Antivirus'ün Ofisine Molotoflarla Saldırdılar

Dr. Web Antivirus siber suç savaşında tehlikeli bir dönem yaşıyor

Siber Suçlular Kendilerini Açığa Çıkaran Dr. Web Antivirus'ün Ofisine Molotoflarla Saldırdılar

Günümüzde internet üzerindeki güvenlik tehditlerine her an yenileri ekleniyor. Bu tehditler ile savaşmak için ise antivirüs firmaları çaba gösteriyorlar. İnternet kullanıcıları arasında yayılan bir görüşe göre antivirüs firmaları kendi ürünlerinin daha yaygın olarak tercih edilmelerini sağlamak için farklı tehditleri ve virüsleri dolaylı yollarla ürettiriyorlar ve dağıtımının yapılmasını sağlıyorlar. Fakat bu durum anlatmak üzere olacağımız Dr. Web Antivirus olayında hiç de böyle değil. Çünkü Dr. Web Antivirus siber suçlara karşı verdiği mücadeleden zararlı çıkan bir firma.

Rusya merkezli bir güvenlik firması olan Dr. Web Antivirus'ün siber tehditlere açtığı savaş sonucu ofisleri molotof bombaları ile saldırıya uğramış. Bu olay aslında 2013'ten beri süregelen bir olayın gelişmesiyle ortaya çıkmış. Dr. Web Antivirus'ün 2013 yılında ATM makinalarını hedefleyen bir virüsü ortaya çıkarması firmanın bu virüsü geliştiren siber suçlular tarafından hedef alınmasına neden olmuş. Siber suçlular Dr. Web Antivirus'e geliştirdikleri virüsü veritabanlarından çıkarmaları için ultimatom niteliğinde bir e-posta yollamış. Bu e-postadan kısa bir sonra ise Dr. Web Antivirus ofisleri ve Dr. Web ürünlerini satan farklı firmalar saldırıya uğramaya başlamış. Ayrıca firmanın Moskova ofisine elektrik tesisatı üzerinden sabotaj girşimi de yapılmış.Siber suçlular bu olayların ardından birkaç e-posta göndermeye de devam etmiş.

Dr. Web Antivirus'e saldırı yapan suçluların Ukrayna'dan oldukları tespit edilmiş. Suçluluar halen yakalanabilmiş değil. Bir güvenlik firmasının kendi güvenliğinin tehlikede olması ise bu işin şakası olmadığının kanıtı.

YORUMLAR