Siber Suçluların Yeni Gözdesi Çok İşlevli Zararlı Bot'lar

Bildiğiniz üzere suçlular zararlı yazılımları yaymak, DDoS ve spam saldırıları düzenlemek için botnet’leri kullanıyorlar. Fakat normal şartlarda tek bir alanda işlev gören bot'ların yerini çok fonksiyonlu yeni nesil zararlı yazılımlar almış durumda.

Kaspersky Lab’in Botnet Takip teknolojisini kullanarak oluşturduğu raporun sonuçlarında pek çok farklı alanda kullanılan bot sistemlerinin yaygınlaştığı aktarıldı. Zararlı yazılımları yaymak için botnet kullanan tehdit grupları, farklı alanlarda kullanılan botlar sayesinde kullanıcıları verilerine erişebiliyor.

2017 yılında yapılan araştırmada zararlı yazılımların yüzde 22'si bankacılık sektörüyle ilgiliyken günümüzde bu oran yüzde 9 seviyesine geriledi. Bunun temel nedeninde ise bankacılığın ilgi görmüyor olması değil, farklı alanlarda kullanılabilen fonksiyonlu bot sistemleri yatıyor. Aynı zamanda spam bot'ların oranı ise yüzde 12 seviyesine kadar gerilemiş durumda.

Bu yıl içerisindeki bot kullanımındaki en büyük artış Uzaktan Erişim Araçları (Remote Access Tools - RAT) grubunda boy gösterdi. Çünkü içerisine sızdığı sistemin her türlü alanından sınırsız bir şekilde yararlanabilen zararlı botlar, günümüzde yüzde 12 seviyesine yükseldi.

Botnet Güvenlik Riski Nasıl En Aza İndirilir?

Kaspersky tarafından yapılan araştırma sonucunda aynı zamanda kullanıcılara önerilerde de bulunuldu. Özellikle işletim sisteminin güvenlik güncellemelerini çıkar çıkmaz yüklenmesinin doğru olacağını belirten şirket, korsan yazılımların da güvensiz olduğunu aktardı. 

 

YORUMLAR