Şifrelerinizi Belirli Aralıklarla Değiştiriyor musunuz?

Ülkemizde internet kullanıcılarının birçoğunun başına gelen ve birçoğunun da korktukları konulardan biri; kişisel hesaplarına ait şifrelerinin kötü niyetli insanların eline geçmesi ve kişisel hesaplarına ait verilerin çalınmasıdır. Bu gibi durumların çok

Şifrelerinizi Belirli Aralıklarla Değiştiriyor musunuz?

Ülkemizde internet kullanıcılarının birçoğunun başına gelen ve birçoğunun da korktukları konulardan biri; kişisel hesaplarına ait şifrelerinin kötü niyetli insanların eline geçmesi ve kişisel hesaplarına ait verilerin çalınmasıdır. Bu gibi durumların çok sık yaşandığı ülkemizde buna neden olarak kullanıcılar tarafından güçsüz şifreler kullanılmasını ve kullanılmakta olan şifrelerin belirli periyotlarla değiştirilmemesini gösterebiliriz.

Güvenlik yazılım firması ESET tarafından Türkiye üzerinde yapılan anket sonuçları da söylediklerimizi doğrular cinsten. Kullanıcılara kullanmakta oldukları şifreleri ne kadar sıklıkla değiştirdiklerinin sorulduğu anket sonuçlarına göre: Türkiye'de bilgisayar kullanıcılarının yüzde 38'i şifrelerini ayda bir kez değiştirirken, yüzde 18'i altı ayda bir değiştirdiğini, yüzde 11'i ise yılda bir kez değiştirdiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 30'u ise şifrelerini hiç değiştirmediğini paylaştı.

Ortaya çıkan bu veriler doğrultusunda açıklama yapan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu'ya göre bu veriler Türk internet kullanıcılarının dijital dünya üzerinde iki ayrı uçta hareket ettiğini gösteriyor.

Kuzey Amerika'da yine ESET tarafından yapılan aynı anket sonuçları Alev Akkoyunlu'nun söylemek istediklerini açıklayan bir cevap gibi. Kuzey Amerika'da kullanıcıların yüzde 46'sı yılda bir, yüzde 31'i altı ayda bir, yüzde 8'i ise ayda bir şifrelerini değiştirdiğini belirtirken sadece yüzde 16'lık bir kullanıcı kitlesi şifrelerini hiç değiştirmediğini belirtti.

Konuyla ilgili "Biz ya hızlı değiştiriyoruz ya hiç değiştirmiyoruz." diyen Alev Akkoyunlu "Bizce bilgisayar kullanıcılarının en azından 6 ayda bir şifrelerini değiştirmesi, uygun bir periot" dedi ve son olarak ekledi "İnternette farklı ve uzun parolalar oluşturmak ve bunları düzenli değiştirmek zorunda kalmak, bilgisayar kullanıcıları açısından sıkıntılı görünebilir ancak bunun bir alışkanlık haline gelmesi çok önemli. Çünkü parola hırsızlığı, şifre kırma ve parola tahmin etme, IT alanının halen en ciddi tehditleri arasında yer alıyor."

Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

YORUMLAR