Şifrenizin Çalınıp Çalınmadığını Tek Tıkla Öğrenin

Şifrenizin Çalınıp Çalınmadığını Tek Tıkla Öğrenin

Hergün binlerce kişinin şifresi çalınırken, ondan daha fazla kişi de şifresinin çalınıp çalınmadığını merak ediyor. Bütün bu sorunları çözmek için harekete geçen Have I Been Pwned, hesabınızın ya da şifrenizin çalınıp çalınmadığını tek tıkla size söyleyen bir sistem kurdu. 

2007 yılında Amerika Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, çalınmış şifrelerin ve hesapların kontrol edilebileceği internet sitelerinin, yasal olarak nasıl çalışabileceğine dair bir kılavuz yayınlamıştı. O günden bu yana hiçbir internet sitesi, kişilerin şifrelerinin çalınıp çalınmadığını kontrol eden bir sistem geliştirememiş ya da geliştirmemişti. Fakat Have I Been Pwned isimli site, enstitü tarafından yayınlanan standartlara uygun şekilde şifre kontrolü yapabileceğiniz bir sistemi sonunda hayata geçirdi.

Pwned Password uzantılı adres üzerinden ulaşabileceğiniz ve oldukça kolay çalışan bu sistem, sadece tek tıkla şifrenizin güvenliğini kontrol etmenizi sağlıyor. Siteye tıklamanızla birlikte karşınıza bir kutucuk çıkıyor ve bu kutucuğa şifrenizi yazarak, daha önce çalındığı belirtilen 306 milyon kullanıcı adı ve şifresi içerisinde sizin şifrenizin olup olmadığını kontrol ediyor.

Troy Hunt tarafından geliştirilen bu sistemin bir diğer güzelliği ise 306 milyonluk bu veri arşivinin direkt olarak indirilebilir oluşu. Böylece siz de kendi internet siteniz üzerinden standartlara uygun şekilde arama yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. 

Çabuk! Hacklenmeden Önce Router Şifrenizi Değiştirin!

560 Milyon Kullanıcı Adı ve Şifre Sızdırıldı

Wikileaks: CIA, WhatsApp ve Telegram Şifrelemesini Kırabiliyor, Telefonlarınızı Dinleyebiliyor

YORUMLAR