Sigara Bağımlısı Olmamızın Tek Sorumlusu Neandertaller

Sigara Bağımlısı Olmamızın Tek Sorumlusu Neandertaller

 

Yaklaşık 35 bin yıl önce yok olan Neandertallerin günümüzde bazı kötü alışkanlara sahip olmamızda önemli bir rolü var. Tamam, bu ırkın her kötü alışkanlığımıza bir katkısı olmasa da başta, nikotin bağımlılığı gibi önemli bir sağlık probleminin, DNA’mızdaki hala var olmasının Neandertal genlerimizden kaynaklandığı açıklandı.

ABD'nin Tennessee eyaletindeki Vanderbilt Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmaya göre, Neandertal genlerin modern insanın birçok klinik özelliğini etkilediğini ortaya çıktı. Araştırmayı yürüten bilim insanı John Capra, "Neandertal genler ile bağışıklık, dermatolojik, nörolojik, psikiyatrik ve üreme sistemiyle ilgili hastalıkları arasında kuvvetli bir bağ var" dedi.

Üniversitenin araştırmalarından edindiği sonuçlara göre, elde edilen bulgular, evrim konusunda birçok soruya da yanıt getiriyor. Capra, LiveScience'a yaptığı açıklamada, depresyon, damar sertliği, kalp krizi riski gibi tam on iki önemli sağlık bozukluğu özelliğinin Neandertal atalarımızdan bize miras kaldığının altını çiziyor.

Tarihi araştırmalar, Neandertal insanının yok oluş sürecinde hastalık, yaşam alanlarının yok olması sebebiyle salgınlar, kötü hava koşulları ve besin yetersizliğine de işaret ediyor.

İnsan Dondurma Yöntemi 50 Yıl Önce Bugün Gerçekleştirildi, Kaçı Türk'tü?

300 Bin Yıllık İnsan Fosili Evrimi Yeniden Şekillendirecek

ABD’li Bilim İnsanları, İnsan Embriyolarında Genetik Düzenleme Yaptı!

YORUMLAR