SİHA'ları Yapay Zeka Yönetecek

drone

Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri, yaptıkları yatırımlarla birlikte yakın zaman sonra insansız hava araçlarını yapay zeka ile donatacaklarını açıkladı.

Yapay zeka destekli silahlı insansız hava araçlarının tamamen kendi başlarına yol alacakları ve hangi hedefleri vuracaklarına kendilerinin karar verecekleri söylendi.

SİHA

Halihazırda ABD Ordusu tarafından kullanılan MQ-9 Reaper gibi insansız hava araçları, uzaktan ya da uydu yoluyla insanlar tarafından kontrol ediliyordu. Oldukça dikkatli kontrol edilen hava araçlarını kontrol eden pilotların bombaları ateşlemeleri durumunda, çeşitli lazer işaretleyici bombalara tekrar yön veriyor ve doğru hedefleri vurmalarını sağlıyordu.

SİHA’ların tamamen yapay zeka kontrolüne geçmesiyle birlikte çeşitli ahlaki ve etik sorunlar baş göstereceğini söyleyen uzmanlar, bunun birçok sivil ölüme yol açabileceğinin altını çizdiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir İHA Pilotu, “Sivil ölümleri engellemek adına çok önemli hedefleri dahi es geçtiğimiz oluyor.” dedi. Kısaca insanlar tarafından yönetilen drone’ların acımasızca saldırmadığının altı çizilirken, yapay zekanın sivil ölümleri dikkate almadan saldırabileceği ve istenmeyen sonuçların oluşabileceği hatırlatıldı.

Buna rağmen kendi kendine karar verebilen insansız hava araçlarının insanların psikolojileri ve önemli görevlerin sonuca ulaştırılması için oldukça önemli olduğunu söyleyen askeri uzmanlardan Ronald Arkin, “Uzaktan dahi olsa birini öldürmek, drone pilotlarının psikolojilerini bozuyor. Yapay zekanın kararı vermesi bunu değiştirebilir” açıklamasında bulundu. Arkin açıklamasını “Saldırı için karar verme aşamasının uzamasının engellenmesi ve çeşitli etik-ahlaki düşüncelerin bir tarafa bırakılması, daha etkili saldırıların düzenlenmesinin önünü açabilir” diyerek sonlandırdı.