Sık Sık Şifre Değiştirmek Çözüm Değil!

Sık Sık Şifre Değiştirmek Çözüm Değil!

Daha önce yazdığı şifre güvenliği kitabıyla adından söz ettiren ve günümüzde ABD hükümetiyle birlikte çalışmalar yürüten Bill Burr, "sık sık şifre değiştirmek gerektiğini söylüyordum... ama yanılmışım" dedi.

Güvenlik uzmanları, uzun yıllardır sık sık şifre değiştirmenin, şifre güvenliği açısından elzem hareketlerden bir tanesi olduğunu söylüyor ve internet kullanıcılarına bu yönde tavsiyeler veriyorlardı. 2003’de ABD hükümetiyle birlikte bir ‘şifre kitabı’ hazırlayan Bill Burr, bu inanışın yanlış olduğunu açıkladı. Daha önce kendisinin de "sıksık şifre değiştirin" şeklinde açıklamalar yaptığıını söyleyen Burr, bu açıklamalarından ötürü pişman olduğunu dile getirdi. 

Daily Mail'e konuşan Burr, daha önce verdiği tavsiyelerin oldukça sıkıntılı olduğu itiraf etti. Geçmişte sık sık şifre değiştirmenin ve şifrelerde büyük-küçük harf, rakam ve semboller kullanılması gerektiğini söyleyen Burr, "İnsanlar şifrelerini değiştirirken şifrenin sonuna 1 koyuyor ve şifresini değiştiriyor. Fakat bu dönüşümler hackerlar tarafından fark ediliyor ve şifrenin tahmin edilmesi kolaylaşıyor. Hazırladığım rehberi uygulayanların şifrelerini kırmak çok kolay" dedi.

Her üç ayda bir şifre değiştirmenin sağlıklı olduğunu belirten Burr"insanlar şifrelerini tam değiştirmiyorlar sadece bir karakteri değiştiriyorlar. Bu da hackerlara bir fırsat sunuyor” dedi. Sık sık şifre değiştirmenin çok da zararlı olmadığını da yineleyen Burr, sürekli şifre değiştiren insanların, yeni şifrelerini eskisine göre çok farklı yapmaları durumunda, herhangi bir sıkıntı yaşamayabileceklerinin de altını çizdi. 

Şifrenizin Çalınıp Çalınmadığını Tek Tıkla Öğrenin

Çabuk! Hacklenmeden Önce Router Şifrenizi Değiştirin!

iPhone Şifresini Vermedi, Hapse Girdi!

YORUMLAR