Silicon Image Firması Süper Küçük WirelessHD Çipi Geliştirdi

Silicon Image Firması Süper Küçük WirelessHD Çipi Geliştirdi

WirelessHD Nedir?

WirelessHD, mevcut kablosuz bağlantı teknolojilerinden çok daha yüksek veri transfer hızları sunabilecek şekilde Silicon Image firması tarafından geliştirilen bir teknoloji. Firma, radyo frekansı kullanan bu teknolojisinin HD yayınların iletilmesinde çok daha sağlıklı sonuçlar doğurmasından ötürü teknolojiyi WirelessHD olarak adlandırmış. Bu teknoloji standartlardan gayet yüksek olan 60 Ghz'lik bir bant genişliğine sahip. Bu da HD yayınların aktarılmasında yaşanan bağlantı hızı problemini sonlandırıyor. Mevcut sistemdeki uygulamalarda HD yayınlar kablosuz iletilirken kesilmeler ve görüntülerde kopmalar yaşanabiliyor.
"UltraGig 6400" olarak adlandırılan bu çipin bir diğer güzel yanı ise cep telefonlarına ve tabletlere dahil edilebilecek kadar küçük olması. Bu da şu anlama geliyor: mobil cihazlarımızda bulunan HD medyaları direkt olarak büyük ekran televizyonumuza iletebileceğiz. Tabi bunu yapabilmek için televizyonumuzun da WirelessHD uyumlu bir alıcıya sahip olması gerekiyor.
WirelessHD'nin çalışma mantığında belli bir doğrultuda yoğunlaştırılmış radyo dalgaları yatıyor. WirelessHD yayını yapan cihazımızı da bu mantığa uygun olarak kullanmamız gerekiyor.  Mobil cihazımızı bir kumanda gibi televizyonumuza doğrultarak veri iletimini sağlayabiliyoruz.
Firmanın yaptığı açıklamaya göre 1080p video ve çok kanallı ses iletimi yapabilen teknoloji şu an için mobil cihaz üreticilerine tanıtım aşamasındaymış.

YORUMLAR