SIM Kilidi Uygulaması Kalkıyor

SIM Kilidi Uygulaması Kalkıyor

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu) tarafından alınan yeni karara göre, mobil sektörde yer alan SIM kilit uygulaması kaldırılıyor. Bu sayede kullanıcılar satın aldıkları mobil cihazları sadece kendi operatörlerine ait olan SIM kartlarla kullanmak zorunda kalmayıp, diğer operatörlere ait olan SIM kartlarıyla da kullanabilecekler.

Alınan karar kapsamında Elektronik Haberleşme Kanunu'na göre mobil operatörler tarafından mobil şebekeler üzerinde sunulan yazılımsal ve donanımsal kilit uygulamalarının eğer cihazlara uzaktan erişim mümkünse, operatörler tarafından uzaktan bağlantı kurularak 3 ay içerisinde mobil cihazların SIM kilitlerinin kaldırılması gerekiyor.

Ayrıca halihazırda SIM kilit uygulamasına sahip olan cihazlar için mobil işletmecilerin kullanıcılara her türlü kolaylığı göstererek, cihazların kilit kodlarının en kısa zamanda kaldırılabilmesi için imkan sunması ve mümkünse bu işlemleri mobil operatörlerin kendi internet siteleri üzerinden gerçekleştirmesi de toplantıdan çıkan kararlar arasında yer aldı.

Tüm bunların dışında Türk Telekomünikasyon AŞ (Türk Telekom) tarafından BTK'ya sunulan farklı ADSL paketlerine ait kampanyalar da onaydan geçmiş oldu ve paketlerin uygulama süreleri 31 Ağustos 2013 tarihine kadar uzatıldı.

HTC Desire 200 Duyuruldu

YORUMLAR