Sıradan Modellere Göre 20 Kat Daha Verimli Güneş Panelleri Üretildi

Sıradan Modellere Göre 20 Kat Daha Verimli Güneş Panelleri Üretildi

Güneş ışınlarının günün her saatinde dik olarak gelmesi amaçlanarak üretilen yeni Güneş panelleri, sıradan modellerine göre 20 kata kadar daha fazla elektrik üretebiliyorlar ve daha az ısınıyorlar.

Yenilenebilir ve temiz enerji üretmek amacıyla geliştirilen Güneş panelleri, maalesef çok düşük verimlilik oranına sahipler. Bunu değiştirmek amacıyla çalışmalar yapan Nectar Design ekibi, Güneş panellerinin verimlilik oranının basit bir şekil değişikliği ile yükseltilebileceğini keşfetmişler ve bundan yola çıkarak “V3 Solar Cell” isimli Güneş panellerini geliştirmişler.

V3 Solar Cell, sıradan Güneş panellerinden farklı olarak koni biçiminde. Bu sıra dışı şekli, Güneş panelinin gün ve yıl içerisinde konum değiştiren Güneş’ten daha fazla enerji elde etmesini mümkün kılıyor. Dik gelen Güneş ışınlarının daha fazla enerji üretilebilmesinden yola çıkılarak geliştirilen V3 Solar Cell, dik ışınların neden olduğu aşırı ısınmadan korunmak adına sürekli olarak dönen yüzeylere sahip.

Koni biçimi ve aşırı ısınmayı önleyen teknolojisi sayesinde sıradan Güneş panellerinden 20 kat daha verimli olan V3 Solar Cell, gelecekte herkesin sahip olması gereken teknolojilerden birisi.

Güneş Panelleri Artık Yağmurda da Enerji Üretecek

Apple Veri Merkezleri Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

Edirne'nin Elektriği Bundan Sonra Güneş Enerjisinden Karşılanacak

YORUMLAR