Siri, Kullanıcıların Annelerine Küfretmeye Başladı!

Apple Siri Küfür

Dün akşam saatlerinde iOS işletim sisteminin akıllı asistanı Siri’ye dair oldukça ilginç bir detay ortaya çıkarıldı.

Siri’den “mother” yani “anne” kelimesinin anlamını söylemesini isteyen Reddit kullanıcısı, hiç beklemediği bir cevap aldı.

Apple’ın iOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinin parçası olan Siri, ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştı. İnternet üzerinde aramalar yapmak, soruları cevaplamak, tavsiyelerde bulunmak ve çeşitli hizmetleri yerine getirmek üzere geliştirilen Siri, birçok kullanıcının favorisi haline gelmişti. iPhone kullanıcılarının çokça kullandığı akıllı asistan, dün hiç beklenmedik bir olayın altına imza attı.

Siri’ye “anne kelimesini tanımla” şeklinde bir soru yönelten “thewasabaddecision” takma isimli Reddit kullanıcısı, ilk olarak “evet” cevabını aldı. Soruya evet dedikten sonra “anne” kelimesinin temel anlamını açıklayan Siri, temel anlamların bitmesinden sonra yan anlamları öğrenmek ister misiniz diye sordu.

Bir isim olarak ‘motherf.cker', Kuzey Amerika'da yaygın argo sözcüğü” şeklinde, ikincil anlamı da okuyan Siri, kullanıcıları oldukça şaşırttı. Direkt olarak kullanıcısının yüzüne yüzüne küfür eden Siri’nin kelimeye sansür uygulamaması tepkilere yol açarken, problemin Oxford tarafından hazırlanan sözlükten kaynaklandığı ifade edildi. Kelime anlamlarını Oxford’dan alan Siri’nin bütün anlamları okuduğu ve sözlükte böylesine kelimelere yer verilmesi sebebiyle direkt olarak küfür ettiği söylendi.