Şirin ve Yumuşak Robot Octobot Çalışırken Biraz Gaz Çıkarıyor

Şirin ve Yumuşak Robot Octobot Çalışırken Biraz Gaz Çıkarıyor

Tamamen kimyasal maddelerden güç alabilen avuç içi kadar bir robot olan Octobot bir bataryaya ihtiyaç duymuyor. Ahtapot şeklinde tasarlanan Octobot ünitelerin son halkası olan bu robot kimyasal maddeleri yakıt olarak kullanırken gaz da çıkarıyor.

Harward Üniversitesi’nde bir araya gelen bir grup bilim insanı jel gibi bir yapıya sahip olan likit silikondan oluşturulmuş robot ürettiler. Yumuşak vücudunun içine yerleştirilmiş bir merkezi kontrol noktası olan Octobot, hidrojen peroksitle çalışıyor. Hidrojen peroksit özellikle kâğıt sanayinde kâğıtlara beyaz renk vermek için üretilen güçsüz bir asit olarak biliniyor. Bu bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılıyor.

Octobot Nasıl Çalışıyor?

Şimdiye kadar üretilmiş en yumuşak gövdeye sahip olan robot, silikon kullanılarak taş baskı yöntemiyle 3B yazıcıda meydana getirilmiş. Gerçek ahtapotlardan esinlenilen tasarımıyla Octobot hiçbir sert parçaya sahip değil. Yumuşak gövdesinin içinde oluşan kimyasal reaksiyonlarla çalışabilen Octobot, gövdesinin içerisindeki akışkan silikonu da bu reaksiyonlar sayesinde hareket edebilmek için kullanıyor. Yumuşak vücudunun içinde bulunan son derece küçük bir devre hidrojen peroksidi yakıt olarak kullanmasını ve bu etkinin de harekete dönüşmesine destek veriyor. Bu noktada atık olarak kokulu bir gaz bıraksa da Octobot son derece düzgün çalışıyor.

Aşağıdaki video Octobot’un çalışma prensibini son derece detaylı olarak gösteriyor. 

Büyüleyici Robot Dünyası

Dikkat Çeken Robot Böcek Tasarımları

YORUMLAR