Siri’nin Geliştiricilerinden Viv Adında Daha Gelişmiş Bir Yapay Zeka Geliyor

Siri’nin Geliştiricilerinden Viv Adında Daha Gelişmiş Bir Yapay Zeka Geliyor

Siri’nin geliştiricileri olan grup Viv adında çok daha zeki ve tüm dünya ile entegre olacak bir yapay zeka geliştiriyorlar.

Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Tom Gruber ismi ilk duyulduğunda bir şey ifade etmeyebilir. Ancak bu isimler Siri’nin geliştiricileri olan teknoloji dahilerinin ta kendileri oluyorlar. Siri en başında Apple’a ait bir yazılım değildi. Siri sanal asistanı dev şirket tarafından 2010 yılında Kittlaus, Cheyer ve Gruber tarafından Apple’a satılmıştı. Apple Siri’yi bugün oldukça küresel bir uygulama yapmayı başarmış olsa da, yazılımın arkasında duran isimler elbette daha önemli. Çünkü orijinal fikir ve temel başlangıç onlara ait. Yani işi bilenler onlar.

İşte bu yüzden bu muhteşem üçlü Viv adında yeni bir yapay zekaya sahip asistan yazılımını geliştiriyorlar. Anlatıldığı kadarıyla Viv, Siri’den kat kat üstün bir algoritmayla hazırlanıyor ve dünya algısı da oldukça yüksek olacak.

2015 yılında 12 milyon 500 bin dolar yatırım alan Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Tom Gruber tam 50 teknolojik oluşumla bir araya gelerek Viv üzerinde çalışmaya başlamışlar. Bu üç geliştiricinin söylediklerine göre Viv rakipleri Siri, Cortana, Google Now ve Amazon Alexa’dan çok daha üstün alacak. Bu arada Facebook’un bu yeni asistanla yakından ilgilendiğini de söyleyelim. 

Sanal Asistan Rekabetinde 2016 Yılında Bizleri Neler Bekliyor?

Apple'ın Sesli Asistanı Siri Türkçe Konuşacak!

YORUMLAR