Siri’nin Sesindeki Değişikliği Fark Ettiniz mi? İşte Nedeni

Siri’nin Sesindeki Değişikliği Fark Ettiniz mi? İşte Nedeni

Bugün Siri’nin sesinde bir tuhaflık hissettiniz mi? Merak etmeyin ses tellerini falan üşütmedi, sadece biraz daha ‘insan’ oldu hepsi o kadar. Apple, iOS 11 güncellemesiyle beraber Siri’de de önemli değişikliklere gitti. Machine Learning (Makine Öğrenimi) teknolojisinin kullanıldığı Siri, artık çok daha canlı gözüküyor. 

Haftada 2 milyardan fazla soruya yanıt veren Apple’ın sesli asistanı Siri’de de artık daha fazla yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri kullanılmaya başlandı. iOS 11 güncellemesi ile birlikte yeni kimliğine kavuşan Siri’nin sesi de değişti.

Apple, Siri’de kullanılan yeni teknolojinin detaylarını bu yılın başlarında açıklamıştı, ancak bir kez daha hatırlamakta fayda var.

Siri’nin yeni ses yeteneği, profesyonel bir stüdyoda 20 saatten fazla yapılan konuşma kayıtlarıyla harmanlandı. Kayıtlarda, sesli kitaplardan navigasyon talimatlarına, esprilerden, komutlara kadar birçok şey yer aldı.

Bu konuşmalar daha sonra, half-phones (yarım telefon) olarak adlandırılan küçük parçalara ayrıldı. Temel bileşenlerine ayrılan sesler, yepyeni bir konuşma oluşturmak için yeniden birleştirildi. Yeni konuşmalar oluşturulurken tonlamalara dikkat edilerek, Siri’nin robotik yapısı biraz daha azaltıldı.

Bütün bu küçük ses parçaları, Siri’nin doğru zamanda doğru tonlama ile konuşabilmesi için bir makine öğrenme modeli ile yürütülüyordu. Sonuçta ortaya çıkan ses sistemi, daha az robotik daha çok insansı bir yapıya evrilmiş.

Bununla birlikte, kullanıcıların sordukları sorulara göre ilgi alanlarını keşfeden yeni nesil Siri, buna göre cevap seçeneklerini arttırıyor. Tonlamalarını sorulan sorulara göre yeniden ayarlayan Siri, karşınızda birisiyle konuşuyormuş hissini veriyor.

Siri'nin yeni sesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

iOS 11 Yayınlandı! Peki Yenilikler Neler?

iOS 11 Nasıl Yüklenir?

YORUMLAR