Sivas'tan Tesla'ya Rakip: Kangal S4

CÜ Kangal S4

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Teknoloji Fakültesi öğrencileri tarafından geliştirilmeye devam edilen Kangal S4 isimli elektrikli arabanın tanıtımı yapıldı. Doç. Dr. İbrahim Can ve 13 kişilik ekip tarafından yürütülen proje, teknik özellikleriyle de dikkat çekti.

Sivas’ta üretilen arabanın Sivas’a dair detaylar barındırmasını istediklerini belirten İbrahim Can, bu sebeple araca Kangal S4 ismini verdiklerini ve tanıtımını Sivas Kongresi’nin düzenlendiği 4 Eylül tarihinde yaptıklarını söyledi.

"Aracın üzerinde 1,5 kilovat gücünde elektrikli motor, 60 vat 72 amper lityum demir fosfat batarya bulunmakta. Şarj süresi 6 ila 8 saat arasında. Bu tür araçların en büyük dezavantajı şarj süresinin uzun olması. Bizim çalışmalarımız bu süreyi kısaltmaya yönelik." ifadelerini kullanan Can, "Maksimum hızı 70 kilometre, maksimum torku 160 newton metreye ulaşıyor. 115-70-16 alüminyum alaşımlı jantlara sahip lastikleri kullandık. Frenler ön ve arka hidrolik ve hava soğutmalı disklerden oluşmakta. Boyutlarını ise gerçek araç boyutlarına yaklaştırdık." şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Taşkın ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Elagöz, Doç. Dr. Can ve ekibine teşekkür belgeleri verirken, aracın geliştirme sürecinin devam ettiği ve ilerleyen günlerde daha iyi özelliklere sahip olacağının da altı çizildi.

YORUMLAR