Sizden Önce Twitter'dan Neler Geldi, Geçti?

Eğer merak ediyorsanız 8 senelik süre zarfında atılan tüm tweet’lere artık ulaşabilmek mümkün.

Sizden Önce Twitter'dan Neler Geldi, Geçti?

İlk tweet’in atıldığı günden bugüne tam 8 yıl geçti. Bu zaman zarfı içerisinde Twitter çeşitli toplumsal olaylarda sosyal ağlarda nabız yoklayan, tarihi değiştirebilen, sosyal hareketlere yol açabilen bir araç oldu. Eğer merak ediyorsanız bu süre zarfında atılan tüm tweet’lere artık ulaşabilmek mümkün. Twitter bu süre içinde atılmış olan tüm iletileri endeksleyerek arama yapılmasını mümkün kılıyor.

Yüz milyarlarca tweet’i inceleyebilmek anlamına gelen bu çalışma son derece hızlı çalışıyor ve 100 milisaniyeden az bir zaman zarfında kullanıcılara cevap verebiliyor. Android ve iOS uygulamalardaki arama sekmesinden erişilebilen sonuçları “En yeni” ya da “Hepsi” seçeneklerini kullanarak çağırabilmeniniz mümkün. Arama, tarihe göre geriye gidilerek filtrelendiği gibi, hashtag aramaları da yapabiliyor.

Twitter’ın başlattığı bu hizmet başladığı tarihten bugüne kadar önemli gelişmelere ait sosyal tepkilerin ne olduğuna dair akademik çalışma yapanlara da önemli bir imkan sunuyor. Tüm tweetler arasından filtreleyerek yapılan arama, çok merak edilen tarihi, teknolojik, siyasi, sanatsal hareketlerin Twitter üzerinde nasıl paylaşıldığını, hangi tepkileri aldığını belirleyebilmek adına önemli bir çalışma.

Merak ettiğiniz konularda Twitter sosyal ağında yapılan paylaşımları görüntülemek geçmişe dönük aramalarınız bu adresten yapabilirsiniz.

Twitter'ın Yeni Arama Motoru Eski Tweet'lere Erişimi Kolaylaştırıyor

YORUMLAR