Şizofreninin Bağışıklık Sistemi Hastalığı Olduğu Düşünülüyor

Şizofreni tedavisinde ilerleme

Yaptıkları son araştırmalarda İngiliz bilim insanları, şizofreninin bir bağışıklık sistemi hastalığı olabileceği konusunda bazı kanıtlar elde ettiler. Bu kanıtlar doğrultusunda şizofreni tedavisi için iki yıllık bir süreç başlatmaya karar verdiler. Bu tedavi sürecinde multipl skleroz (MS) hastalığı için kullanılan ilaçların aynılarını kullanmayı planlıyorlar. 30 şizofreni hastasına, bu iki yıllık süreçte MS hastalığının tedavisi için kullanılan antikor temelli ilaçlar verilecek. Bilim insanları bu tedavi yöntemiyle şizofrenin temellerine inmeyi ve tedavi yöntemlerini geliştirmeyi umuyorlar.

MRC Londra Tıp Bilimleri Enstitüsü moleküler psikiyatrisi ve Londra’da Maudsley Hastanesi danışman psikiyatrisi Oliver Howens, konuyla ilgili, "Geçmişte, bedenin ve zihnin ayrı olduğunu düşünürdük fakat bu doğru değilmiş. Beden ve zihin sürekli olarak etkileşim içinde ve bağışıklık sistemi de bu etkileşimin bir parçası. Bu durum, akıl sağlığına olan bakış açımızı değiştirmekle ilgili. Şu anki ilaçların hepsi 1950'lerin teknolojisine ait ve hala aynı görevi yapıyorlar. İlaçlar, yalnızca hastalığın hayali kısmını hedef alabiliyor" dedi. Ayrıca Howens, bir ekiple birlikte 10 yıldan uzun bir süredir şizofreni tedavisi üzerine çalışmalar yaptığını da belirtti.

Howens’un ekibi, beyindeki anormal aktivitelerin bağışıklık sistemiyle alakalı olduğu kanıtlarını ilk bulan, dünya çapındaki sayılı ekiplerden bir tanesi. Howens ve ekibinin bu tedavi sürecinde birlikte çalışacakları 30 hastadan ilki belli oldu: 10 yıl önce şizofreni tanısı konulan 33 yaşındaki Leopold Fotso. Fotso’nun tedavi sürecinin ilk çalışmaları Perşembe günü King’s College Hastasi’nde başladı böylelikle şizofreni tedavisi için çok büyük bir adım atılmış oldu.

YORUMLAR