Skype Gerçek Zamanlı Tercüman Özelliğini Tanıttı

Skype Gerçek Zamanlı Tercüman Özelliğini Tanıttı

Skype yeni özelliği gerçek zamanlı tercüme sisteminin ön sürümünü yayınladı. Skype'ın sesli ve alt yazıyla anlık olarak konuşmaları çevirecek yeni özelliğini Windows 8.1 kullanan şanslı bölgelerdeki kullanıcılar şimdiden denemeye başladı bile.

Skype Translator diye geçen özellik normal olarak sesli görüşme yapmanıza imkan tanıyor. Arada geçen sesli konuşmalar canlı olarak tercüme edilip ses ve alt yazılarla size aktarılıyor. Sesli çevirme özelliği şimdilik sadece İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça, Çince, Portekizce ve Arapça dilleri için aktifken konuşma çeviri 45 farklı dilde geçerli. Örnek olarak Skype üzerinden sesli görüşme gerçekleştirdiğiniz yabancı bir arkadaşınız sizin söylediklerinizi yazılı olarak kendi dilinde okuyabilecek. Dilerseniz aynı şekilde onun söyledikleri de size Türkçe yazıyla aktarılıyor. Skype'ın çeviri sistemi harika bir oluşum gibi görünürken herkesin aklındaki soru, acaba çevirilerin geçerliliği ne seviyede? Microsoft'un WPC 2014'te gerçekleştirdiği Skype testiyle aşağıdaki videodan kendiniz karar verebilirsiniz:

Skype Translator şimdilik sadece belirli bölgelerde denenmek üzere kullanıcılara açık. Maalesef ülkemizde henüz Skype Translator'ın deneme sürümü hizmeti verilmiyor.

Microsoft, Skype Translator'ın çıkış tarihini henüz açıklamadı. Daha da kötüsü geçen mayıs ayında CEO Satya Nadella bu servisin ücretsiz olmayacağı konusunda bir açıklamada bulunmuştu. Servisin son ve kullanıma hazır sürümünün önümüzdeki senelerde geleceği bekleniyor. Bu aslında bazı kullanıcılar için iyi bir haber olabilir, çünkü Skype Translator'ı ciddi anlamda kullanmayı düşünen iş adamları servisin geçerli bir çeviride bulunması talebinde. Bu durumda Microsoft'un Skype Translator'ı olabildiğince güvenilir geliştirmesi gerekli.

Skype'ı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki bağlantı adresimizi kullanabilirsiniz. Skype yazılı sohbet servisinin dışında istediklerinizle sesle veya görüntülü sohbet seçeneği de sunuyor.

Güncelleme: ABD ve Meksika’da sınıflarda test edilen Skype Translator’ın önizleme sürümünün yayınlanmasıyla birlikte, Skype’ın tercüme desteğinin daha geniş kapsamlı bir çerçevede test edilmesinin önü açılıyor. Skype Translator’ın önizlemesinden yararlanmak isterseniz, Skype’ın web sitesinden bir davetiye talebinde bulunmanız gerekiyor. STVER4230 kayıt kodunu kullanarak davetiye talep etmeniz durumunda, davetiyeye biraz daha hızlı sahip olabilirsiniz.

HP Bilgisayar Oyunculuğunun Geleceğini Omen'da İnşa Etti

YORUMLAR