Skype Önümüzdeki Sene Windows Phone 8 ve Eski Android Telefonlarda Çalışmayacak

Skype Önümüzdeki Sene Windows Phone 8 ve Eski Android Telefonlarda Çalışmayacak

Hatırlanacağı üzere Microsoft geçtiğimiz aylarda popüler anlık mesajaşma yazılımı Skype ile ilgili olarak hayati öneme sahip açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalarda Skype'ın Windows Phone 8 ve Windows Phone 8.1 işletim sistemlerinde çalışan versiyonları ile Android 4.0.3'ten eski Android cihazlarda çalışan versiyonlarına sunulan teknik desteğin sonlandırılacağı bilgisi paylaşılıyordu.

Microsoft'un bu Skype versiyonlarına teknik desteği sonlandırmasına rağmen Skype'ı belli kısıtlamalarla bu cihazlarda kullanabilmemiz mümkün olacaktı. Fakat Windows Phone 8, 8.1 ve Android 4.0.3'ten eski telefonlar için yolun sonuna geliniyor. Skype önümüzdeki senenin başlarından itibaren bu cihazlarda kullanılamaz hale gelecek.

Microsoft böyle bir karar almasının nedenini çağrı ve video görüşme kalitesini artırmaya bağlıyor. Mevcut sistemde P2P yöntemiyle kullanıcılar arasında bağlantı kuruluyor. Yani torrent sistemine benzeyen bir şekilde kullanıcılar kendi bağlantıları üzerinden görüşme yapıyorlar. Microsoft bu sistemi değiştirerek yerine bulut sistemini getirecek. Yani kullanıcılar direkt olarak birbirleriyle bağlantı kurmak yerine bulut sunucularla bağlantı kuracak. Bu da çağrı ve video görüşme kalitesini yükseltecek.

Microsoft'un kendi platformu olan Windows Phone 8 ve 8.1'de böyle bir karar alması biraz acımasızca olmuş. Windows Phone kullanıcıları zaten birçok popüler iOS ve Android uygulamasına erişemezken Microsoft'un kendi uygulamalarına da erişemeyecekler. Skype kullanmak isteyen WEindows Phone kullanıcıları Windows Phone 10'a geçiş yapmak veya bu işletim sistemine sahip bir telefon almak zorunda kalacak.

Skype Windows Phone Desteğini Kesiyor

YORUMLAR