Skype'ın Adı Değişiyor Mu?

Skype'ın Adı Değişiyor Mu?

Microsoft, 2011 yılında Avrupa'da yaşadığı problemlerden sonra şimdi de yine Avrupa'da Skype programının marka tescilinde problem yaşıyor. "Sky" kelimesi ile benzerlik gösterdiği için çıkan sorun nedeniyle mahkeme henüz sonuçlanmadı.

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi tarafından verilen karara göre Microsoft, Skype programı için Avrupa bölgesinde marka tescili yapamıyor. Nedeni ise Sky kelimesi ile gösterdiği benzerlik. Sky kelimesinin tescili ise Skye Broadcasting Group adlı şirkete ait. Bu nedenle mahkemeye giden Microsoft, Skype adını tescilli marka haline getirmek istemesine rağmen, mahkemede ortaya çıkan sonuçlara göre bunu başaramayacak gibi görünüyor. Fakat mahkeme daha sonuçlanmadı. Eğer mahkeme Microsoft adına olumsuz sonuçlanırsa, firma dünyaca popüler olan Skype programının adını Avrupa'lı kullanıcılar için değiştirmek zorunda kalacak.

Mahkeme henüz sonuçlanmadığı için Microsoft şu an programın adını değiştirmek zorunda değil. Fakat mahkeme olumsuz sonuçlanırsa zorunda olacak. Diğer bir alternatif ise Microsoft'un Skye Broadcasting Group şirketine Sky kelimesinin marka hakkı için para ödemesi. Fakat böle bir durumda çok büyük paralar söz konusu olacağı için Microsoft'un OneDrive - SkyDrive olayında olduğu gibi, yine isim değiştirmeye yöneleceğini düşünüyorum.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada; mahkeme sonuçlanıncaya kadar Skype için herhangi bir isim değişikliği düşünülmedi belirtildi. Ayrıca Skype'ın Sky kelimesi ile benzerlik göstermediği ya da herhangi bir çağrışımda bulunmadığını düşündüklerini de belirttiler.

Mahkemenin sonucu ne olur tahmin etmek zor ama Microsoft'un Avrupa'da "Sky" markası nedeniyle canı yanmaya devam edecek gibi duruyor. Bakalım Microsoft önümüzdeki günlerde Skype için yeni bir isim düşünmeye başlayacak mı? Skype'ın adı değişecek olsaydı sizce ne olsa güzel olurdu? Yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Microsoft Türkiye'de Nokia Shop'ları Kapattı

YORUMLAR