Skype'ın Çökmesinin Nedeni Belli Oldu

Skype'ın Çökmesinin Nedeni Belli Oldu

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Skype çöktü ve günlerce kullanıcılara hizmet veremedi.

Microsoft ilk aşamada, bu problemin farkında olduğunu ve düzeltmeye çalıştığını dile getirmiş; fakat sorunun neden ortaya çıktığına dair bir açıklama yapmamıştı. Yaşanan problem sadece belli bir bölgeye özel de değildi; Amerika'da ve ülkemiz de dahil olmak üzere Avrupa'da Skype kullanıcıları mesajlaşamamış ve arama yapamamıştı.

19 Haziran tarihinde başlayan Skype'ın hizmet verememe problemi ancak 22 Haziran akşamında çözülebilmişti. Microsoft, problem çözüldükten sonra da problemin kaynağını açıklamadı. Fakat bir hacker grubu olan CyberTeam, düzenlediği DDoS saldırılarıyla Microsoft sunucularını çökerttiği iddiasını ortaya attı. Microsoft ise bu iddialar üzerine paylaşacak herhangi bir şeyi olmadığı açıklamasını yaptı. Bu nedenle CyberTeam tarafından düzenlendiği iddia edilen DDoS saldırılarının Skype'ın çökmesine neden olan şey olup olmadığını doğrulayamıyoruz.

CyberTeam, bu saldırıları neden gerçekleştirdiği hakkında bilgi vermiyor; saldırıyı üstlendikten sonra bir sonraki hedefinin Steam oyun platformu olacağını duyurmuştu. Steam de dün başlayan yaz indirimleri ile birlikte çökmüş ve hizmet verememişti.

Yaz İndirimlerinin Başlamasıyla Steam Çöktü!

YORUMLAR